Jak vám asi potvrdí většina majitelů malých firem, i se skvělým podnikatelským nápadem a solidním business plánem je velmi obtížné získat peníze v bance. Zavedené finanční instituce se tvrdošíjně zdráhají poskytovat úvěrové financování malým podnikům nebo i soukromým osobám, pokud nemáte k dispozici odpovídající zajištění. Naštěstí mnoho s těchto žadatelů je nakonec schopno získat půjčku od soukromých investorů.

Srovnání půjček zde >>

Finance téměř každému poskytne soukromý investor

Mnoho žadatelů ať už ze soukromé či podnikatelské sféry nechce ručit majetkem, a tak jim v bance nepůjčí. Půjčka od soukromého investora však může být zajímavou alternativou. Samozřejmě s rizikovějším profilem žadatele roste i potenciální úrok, pokud jste ovšem ochotni nabídku soukromého investora akceptovat, pak si může půjčit skutečně každý. Jak se říká, kde je poptávka, tam je i nabídka.

Obrovská poptávka soukromých i právnických osob, které neuspějí se svou žádostí v bance, po financování, zapříčinila vznik celé řady fintech platforem, kde jsou tyto půjčky od soukromých investorů realizovány. Mezi nejznámější u nás patří Zonky. Dále však existuje celá řada internetových tržišť, kde si může každý půjčit napřímo od soukromého investora, přičemž se někteří z nich specializují na půjčky krátkodobé a jiní naopak na dlouhodobé úvěry.

Z jakých druhů půjček od soukromých investorů lze vybírat?

Kreditní karta od soukromé osoby

Jedná se o formu úvěru od investora, který má podobné vlastnosti jako bankovní kreditní karty. Jsou velice flexibilní. Můžete si půjčit peníze až do výše svého úvěrového limitu a kdykoliv zase úvěr plně splatit, když máte peníze. Úrokové sazby jsou však relativně vysoké.

  • Hlavní výhoda – prvních pár dní je úročeno nulovým úrokem

Peer to peer půjčky

Tyto půjčky fungují díky zprostředkovateli, který propojuje soukromé investory s žadateli o půjčku. Za tuto službu si peer to peer platformy účtují menší poplatek. Půjčit si může kdokoliv, za jakýmkoliv účelem. Pokud se najde soukromý investor, který je ochotný váš záměr financovat, pak je schválení velmi snadné a rychlé.

  • Hlavní výhoda – velmi nízké úrokové sazby

Půjčka od investora pro investora

Investiční půjčky jsou poskytovány, jak už sám název napovídá investorům. Stává se, že někteří soukromí investoři poskytnou půjčku žadateli s určitým úrokem a k tomu si nárokují i procento z budoucích zisků. Tato půjčka však není vhodná pro každého. V případě neúspěšných investic se velmi prodraží.

  • Hlavní výhoda – půjčku lze velmi rychle splatit

Půjčka na směnku

V minulosti velmi rozšířený a oblíbený typ úvěru. Každý, kdo chtěl půjčit i vyšší částku, měl možnost získat peníze proti dlužnímu úpisu. Velmi rychle a bez složitého vyjednávání bylo možné získat půjčku od soukromé osoby. Problém je, že za směnku ručíte celým svým majetkem. Mnoho dlužníků mělo v minulosti problémy se splácením a doplatilo na to. V současnosti již nejsou půjčky na směnku oficiálně legální. To ovšem neznamená, že se nenajde soukromý investor, který by vám stále na směnku půjčil. Buďte však opatrní.

  • Hlavní výhoda – lze si půjčit i poměrně vysokou částku

Rady na závěr

Hledáte-li půjčku od soukromého investora, je nejrozumnější začít na nějaké peer to peer platformě. Zde si už dnes půjčí téměř každý. Pokud neuspějete, pak je dobré hledat na některém z tržišť a porovnávat jednotlivé nabídky soukromých investorů. Ve specifických případech pak lze využít i půjčku od investora na investování. Půjčka na směnku by pak vždy měla být až tou poslední možností.

Srovnání půjček zde >>

5/5 - (4 hlasy)