Spořící účty patřili v posledních letech k mrtvým produktům. Úroková sazba ČNB se pohybovala kolem bodu mrazu, z čehož těžili především žadatelé o půjčky. Naopak zájemci o spoření hledali kvalitní spořící produkt velmi těžko. Nyní, kdy roste základní úroková sazba ČNB, roste i úročení spořících účtů. Jedním z nejlepších spořících účtů současnosti pak je spořící účet Monety Money Bank.

Proč dát přednost spoření namísto okamžité spotřeby?

Dovolují-li vám to vaše příjmy je dobré si vytvářet finanční rezervu pro případ nouze. Samozřejmě můžete peníze, které vám z výplaty po zaplacení nutných výdajů zbydou, ihned utratit. Mnohem moudřejší však je, jistou částku si měsíčně odkládat. Patříte-li ke konzervativnějším lidem, kteří neradi experimentují, bude pro vás ideálním produktem spořící účet.

Spořící účet je bezpečným útočištěm, kde můžete nechat zhodnocovat své volné finanční prostředky. Výhodou je, že je můžete ze spořícího účtu poměrně rychle vybrat a ihned je použít, na co potřebujete (na rozdíl od podílových fondů nebo stavebního spoření).

Pokud tedy máte v plánu si vytvořit likvidní (peníze jsou rychle k dispozici) finanční rezervu nenechávejte je ležet na běžném účtu, kde vám je bude požírat inflace (1-3 % ročně). Vložte je na účet spořící, který vám poskytne alespoň malé zhodnocení, jež vás před negativním vlivem inflace alespoň trochu ochrání.

Výhodný spořící účet od Monety Money Bank

Spořící účet od Monety nabízí při vkladu do 1 000 000 Kč úrokovou sazbu 2 % ročně, pro vyšší částky se pak úrok snižuje na půl procenta. Většina lidí však odkládá měsíčně maximálně tisícové částky, proto se do tohoto limitu s přehledem vejdou.

Za zmínku stojí, že se jedná o spořící účet bez výpovědní lhůty. To znamená, že máte (na rozdíl od termínovaných vkladů) okamžitý přístup k vašim finančním prostředkům. Své peníze tak můžete kdykoliv z účtu vybrat nebo je převést například na běžný účet. Pokud se rozhodnete všechny peníze jednorázově vybrat, nikdo vám v tom bránit nebude.

Ke spořícímu účtu máte přístup prostřednictvím elektronického bankovnictví. Zřízení účtu, jeho vedení i elektrické transakce jsou zcela oproštěné od poplatků. Na spořící účet si tak můžete nechávat posílat i nejrůznější platby. Případně si sami zasílat přímo na spořící účet částky, které chcete ihned ušetřit.

Popisovaný spořící účet si můžete zřídit bez nutnosti založení běžného účtu u Monety Money bank, bez minimálního měsíčního vkladu a nejste ani nijak omezeni daným počtem plateb kartou. Všechny výhody spořícího účtu od Monety Money Bank včetně zajímavé úrokové sazby získáte, pokud si sjednáte zřízení účtu online na webu banky nebo přímo na pobočce.

Spořící účet si sjednáte online

Jak si založit spořící účet u Monety Money Bank

Založení spořícího účtu od Monety je velmi jednoduché. Noví zákazníci si ho mohou sjednat online i na pobočce. Stávajícím klientům Monety pak stačí otevřít aplikaci Smart Banka a mohou využít stejně výhodné nabídky.

V krátkosti se jedná o vyplnění online formuláře, přičemž noví klienti si připraví dva doklady totožnosti – OP a řidičský průkaz nebo cestovní pas – které nafotí pomocí svého smartphonu. Poté už jenom stačí aktivovat účet převodem symbolických 3 kč z běžného účtu a můžete začít spořit s úrokem 2 procenta.

Spořící účet můžete založit zde: https://www.moneta.cz/sporeni-a-investice/sporici-ucet

Jak si stojí Moneta v porovnání s konkurencí?

Odkládáním peněz na spořící účet nezbohatnete, ale pořád se jedná o rozumnější alternativu než nechat pouze ležet peníze na běžném účtu. Úroky nejlepších spořících účtů se nyní pohybují na úrovni dvou procent. Jak vypadá ve stručnosti srovnání nejvýhodnějších spořících účtů současnosti?

Moneta Money Bank Raiffeisenbank Air Bank Banka Creditas
Spořící účet Spoříto eKonto XL Spořící účet Spořící účet
Úroková sazba 2 % p. a. 2 % p. a. (3 % za prvních 6 měsíců, pak 1 %) 1,3 % p. a. 1,28 % p. a.
Výhodné zhodnocení do částky 1 000 000 Kč 150 000 Kč 250 000 Kč 1 500 000 Kč
Podmínky spořícího účtu bez podmínek Založení běžného účtu, měsíční obrat 15 000 Kč a 3 transakce na účtu Založení běžného účtu a 5 měsíčních transakcí bez podmínek
Založení online ano ne ano ano
200 000 Kč se za rok zhodnotí o: 4 031 Kč 3 363 Kč 2 613 Kč 2 573 Kč

 

Závěrečné hodnocení:

Spořící účet od Monety Money Bank je určený všem fyzickým osobám. Účet se zakládá na rodné číslo nebo datum narození. Plnoletí klienti si ho mohou sjednat online i na pobočce, jak bylo psáno výše. Zájemci už od 15 let si pak mohou spořící účet založit na pobočce v doprovodu svého zákonného zástupce.

Založením spořícího účtu vám nevzniká žádná povinnost posílat peníze na účet. Minimální zůstatek na účtu je 0 Kč (výjimkou je účet založený na pobočce, kde je požadován minimální vklad 200 Kč). Kromě toho je opět pouze na vás, zda budete spořit pravidelně (odkládat si každý měsíc určitou část z příjmu) nebo pouze jednorázově. Z těchto hledisek je Moneta velmi benevolentní, v případě, že si nebudete moci dovolit pravidelné spoření, žádná rizika vám nehrozí.

V neposlední řadě je možné vypíchnout, že se spořící účet zřizuje na dobu neurčitou – opět velká volnost pro klienty. Je tak čistě na klientovy, kdy začne a jak dlouho bude účet využívat. Spořící účet od Monety si tak můžete založit i když právě neuvažujete o vytváření finanční rezervy. Založení a vedení účtu je zdarma, nevzniká vám povinnost si na účet posílat peníze. Nikdy však nevíte, kdy vám může podobný spořící účet dobře posloužit.

5/5 - (7 hlasů)