Jestliže vám z výplaty zbývá nějaká část peněz a vy nevíte co s nimi, ale zároveň je nechcete investovat do dlouhodobého projektu, jelikož se obáváte, že je budete brzy potřebovat, je ideální si pro ně založit spořící účet a ukládat je právě na něj. Spořící účet slouží dnes ke dvěma základním účelům. Zaprvé vám umožní dát si nějaké peníze stranou a fakticky je oddělit od peněz, které vám jinak přijdou jako výplaty na běžný účet. Druhou roli zde má zhodnocení, které je sice často velmi nízké, leč ale vždy o něco vyšší než na běžném účtu.

Jaké spořící účty jsou aktuálně nejlepší

Banka Název Úrok p.a. Podmínky
MONETA Money Bank Spořicí účet 3,3 % Získání bez dalších podmínek
Raiffeisenbank Spořicí účet XL 3 % Aktivní využívání běžného účtu
Komerční banka Spořicí účet Bonus Invest 4 % Běžný účet u Komerční banky
Hello bank! HELLO SPOŘENÍ 3,1 % Získání bez dalších podmínek
Banka CREDITAS Spořící účet+ 3,6 % Pro nové vklady
Sberbank FÉR spoření PLUS
Air bank Spořicí účet 4 % Získání bez dalších podmínek
Equa bank Spořící účet HIT 3 % Získání bez dalších podmínek
Fio Banka Spořicí účet Fio konto 3 %
Poštovní spořitelna Spoření s bonusem 2,75 % Platí na první tři měsíce
mBank Spořící účet mSpoření 2,75 %

Úrokové sazby se na spořících účtech v posledních měsících příliš nevyvíjejí. Když už bychom měli očekávat nějaké změny, pravděpodobně je lepší připravit se na pokles úrokových sazeb, který již tradičně zasahuje účty, co na trhu začínají s vysokými procenty. V aktuální nabídce spořících účtů již málo z nich dnes překoná hranici 3 %. Takže i když si peníze uložíte na spořící účet, nezabráníte tomu, aby je nezasáhla inflace.

Zajímavý spořící účet nyní nabízí například Air Bank, jelikož zde dosáhnete na příjemné zhodnocení finančních prostředků ve výši až 4 %. Dále například Česká spořitelna nabízí spořící účet s úročením 2 % nebo Equa bank na trhu působí se svým spořícím účtem HIT, kde úrok činí 3 % – vztahuje se však pouze na částky do 200 000 Kč. Zajímavé zhodnocení také nabízí například Raiffeisenbank na svém účtu eKonto Flexi, kde úrok dosahuje 3 %. Je však nezbytné si vždy pohlídat, jaké podmínky musíte u daného spořícího účtu splnit, aby vám byl úrok připsán.

Aktuální srovnání spořících účtů najdete zde…

Výhody a nevýhody spořících účtů

I současné spořící účty dokáží ledasčím překvapit. Některé banky vážou úročení na spořícím účtu na pohyby účtu běžného. Pokud například provedete dostatečné množství operací na svém běžném účtu, získáte výhodnou úrokovou sazbu. Částku, u níž může být tato sazba uplatněna, je ale často navíc zastropována.

Při zakládání spořícího účtu, u něhož očekáváte, že budete peníze potřebovat rychle, si určitě pohlídejte, že na něj máte přístup přes internetové bankovnictví a můžete kdykoliv bez poplatků provést převod na svůj běžný účet. I proto si mnoho lidí zakládá spořící účet ve stejné bance, kde mají i účet běžný.

K některým spořícím účtům jsou banky schopné vystavit také platební kartu. Tato služba je už ale často zpoplatněna. Pohlídejte si také nutnost minimálního vkladu či zůstatku i samotného běžného účtu, s nímž se většinou už pojí nějaké poplatky a celé spoření by se vám tak mohlo velice nepříjemně prodražit.

Podle čeho si aktuálně vybrat spořící účet

  • Sáhněte po spořícím účtu s vyšším úročením (od 2 do 3 %).
  • Vybírejte ze spořících účtů s okamžitým přístupem k hotovosti.
  • Vyvarujte se spoření s poplatky.
  • Zřiďte si internetové bankovnictví a mějte přehled o svých financích.
  • Pohlídejte si minimální vklady a zůstatku na účtu.
4.9/5 - (12 hlasů)