Stavební spoření je speciální spořící produkt se státním příspěvkem. Jak již jeho název napovídá, vzniklo za účelem financování vlastního bydlení. Ačkoliv jeho využití je v současnosti všestranné a rozhodně to není žádnou nevýhodou, pokud stavební spoření nemáte a chcete stavět. Úvěry ze stavebního spoření jsou s hypotékami srovnatelné. Samotná myšlenka stavebního spoření se k nám rozšířila z Anglie, kde vznikla již v 18. století. Stavební spoření se hodně využívalo a využívá také v Německu.

Hlavní přednosti stavebního spoření

Tou největší je samozřejmě státní příspěvek, v rámci kterého můžete získat od státu částku až ve výši 2 000 Kč (maximálně 10 % z ročních úspor). Na celé 2 000 Kč dosáhnete tehdy, když uspoříte ročně alespoň 20 000 Kč, což rozhodně není mnoho. Jedná se vlastně o takový kombinovaný produkt, který v sobě spojuje spoření a úvěry. Je to velmi jednoduchá matematika, 10% úrok dnes u žádného spořícího produktu opravdu nezískáte. Pokud tedy plánujete v budoucnu stavět, s tímto spořením neváhejte. Často ho zřizují třeba rodiče svým dětem, kterým tak chtějí dát nějaké peníze do budoucna.

Jak využít peníze ze stavebního spoření

Jak již název napovídá, peníze by měly být použity na koupi, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti. Každý klient je zde vázán na určitou dobu. Tu si zpravidla sám volí, jestliže bude potřebovat peníze vybrat dříve, může počítat s tím, že nedostane celý příspěvek nebo že zaplatí nepříjemnou pokutu. Vklady jsou u stavebního spoření ze zákona pojištěné. V případě krachu stavební spořitelny tedy nehrozí, že byste o všechny své peníze přišli.

Výhodný úvěr ze stavebního spoření

Jestliže jste si zřídili stavební spoření a plánujete stavět, využijte proto úvěr ze stavebního spoření s pevnou roční úrokovou sazbou, která může činit i necelá 3 %. Takový úvěr se vám rozhodně vyplatí. Stačí mít naspořenou část cílové částky a splnit podmínky pro čerpání úvěru. I pokud je nesplňujete, nemusíte zoufat, nabízí se zde totiž ještě využití překlenovacího úvěru. Dobré je, že na určitou částku (například do 500 000 Kč), nebudete potřebovat zajištění. Tyto podmínky se samozřejmě mohou měnit v závislosti na konkrétní stavební spořitelně.

Kde získat stavební spoření

Stavební spoření dnes máte šanci získat u mnoha finančních institucí. Jedná se například o Wüstenrot stavební spořitelnu, Modrou pyramidu, Raiffeisen, Stavební spořitelnu České pojišťovny nebo o Českomoravskou stavební spořitelnu. Ve vybraných z nich si můžete stavební spoření sjednat i online s následným osobním potvrzením a převzetím smlouvy. Pokud jste mladí a nevíte, kam uložit své peníze, tuto formu spoření vám můžeme jen doporučit.

Ohodnoťte tento článek