Spolu s novým zákonem o půjčkách vešel od 1. prosince 2016 v účinnost také nový zákon o pojištění. Stejně jako první výše zmíněný má i ten druhý za cíl více chránit spotřebitele a zamezit jeho okrádání ze strany poskytovatelů pojištění. Že na vás nikdy žádný podvod nebyl spáchán? A jste s pojistkou spokojeni? Třeba ani netušíte, co se děje v zákulisí pojišťovny.

Zažitá praxe, která se s prosincem mění v minulost

Doposud bylo zcela běžné, že peníze, které první roky zákazníci platili pojišťovně, šly na náklady spojené s uzavřením pojistky či skončily přímo v kapse zprostředkovatele a zčásti i v pojišťovně. Místo toho, aby se peníze ukládaly u pojišťovny ke zhodnocení, si jen samotné pojišťovny hezky vydělávaly a normální spotřebitel z toho neměl nic.

A pokud by takový člověk chtěl předčasně smlouvu ukončit, musel by zaplatit částku, která se rovnala tomu, co zaplatí za první dva roky na pojistném. Takže z takového smluvního vztahu prakticky nebylo úniku.

Od 1. prosince 2016 bude všechno jinak!

Díky novele zákona ovšem bude všechno úplně jinak! Nově totiž zprostředkovatelé ručí za sjednanou pojistku celých pět let, takže pokud budete chtít od smlouvy odstoupit, bude muset zprostředkovatel vrátit poměrnou část provize pojišťovně. Konkrétně se jedná o jednu šedesátinu za každý měsíc chybějící do konce pěti let.

Ve vlastním zájmu proto nebudou zprostředkovatelé po tuto dobu tlačit zákazníky k tzv. „přepojišťování“, které bylo doposud právě díky nastavenému systému naprosto běžné. Zprostředkovatelé si také více budou hlídat stávající zákazníky, aby je neztratili, a konkurenční nabídky, aby kvůli nim nepřišli o nemalé peníze.

Co nový zákon znamená pro obyčejného člověka?

Jako obyčejný zákazník pojišťoven budete mít větší jistotu, že jsou Vaše peníze využity skutečně na svůj účel, že si je nikdo pouze nestrká do vlastní kapsy a že v případě potřeby můžete v klidu od smlouvy odstoupit. Také to bude mít pozitivní vliv na přístup a nabídky pojišťoven, které se teď budou mnohem více snažit, aby si vás skutečně udržely. Už žádné podivné podmínky, již žádné neprůstřelné smlouvy, žádné nevýhodné dohody. Všichni se tedy dočkáme férovějšího jednání a vyšších standardů, které dozajista všichni oceníme.

5/5 - (2 hlasy)