Úroková sazba je cena za půjčku. Ať už si sjednáte bankovní nebo nebankovní úvěr, můžete si být jisti, že nějaký úrok zaplatíte. Celková částka, kterou finanční společnosti odvedete, představuje úmor a úrok. Jak budete splácet, může se úroková část snižovat nebo zvyšovat. Záleží na tom, jaké si domluvíte splátky jistiny – anuitní, progresivní nebo degresivní. Málokterá půjčka je bezúročná – takto vám většinou půjčí jen někdo ve vaší rodině.
Co zde najdeme:
Úrokové sazby u spotřebitelských úvěrů
Spotřebitelské úvěry jsou ty nejběžnější, se kterými se můžete na českém trhu setkat. Obvykle se poskytují v desítkách tisíc korun. Můžete je čerpat účelově i neúčelově, v hotovosti i převodem na bankovní účet. Jejich splatnost je obvykle půl rok, rok, 2 roky i více – většinou záleží na částce, kterou si vypůjčíte a na měsíčních splátkách, které se rozhodnete odvádět. Pokud si půjčíte 20 000 Kč v bance, počítejte, že vaše úroková sazba se bude pohybovat kolem 8 až 12 % p.a. Navíc si zde napočítejte také poplatek za správu celého úvěru. U nebankovních finančních společností můžete získat půjčky již s úrokovou sazbou 6 % p.a. Při žádosti o úvěr zkoumejte všechny poplatky, které budete muset zaplatit.
Úroky u mikropůjček
V poslední době je velký zájem také o mikropůjčky před výplatou, jejichž úroky jsou o něco vyšší než u spotřebitelských úvěrů. Peníze si ale půjčíte na poměrně krátkou dobu. Zároveň žádáte o půjčku třeba jen ve výši 30 000 Kč. Celkový poplatek se vám tak v porovnání s dlouhodobějším úvěrem může zdát výhodnější. Žádné limity na úroky stanovené nejsou, sami si tedy spočítejte, zda se vám půjčka vyplatí.
Dlouhodobé hypotéky
Velmi zajímavé úročení přinášejí hypoteční úvěry, a to ať už se jedná o ty účelové, které budete čerpat na výstavbu nebo koupi nemovitosti, nebo o neúčelové. V současné době je hodně rozšířená americká hypotéka. To znamená, že svou půjčku zajistíte nemovitostí a peníze použijete na cokoliv. Splatnost takové půjčky může činit třeba i 20 let a úroková sazba se pohybuje od 2,5 až do 7 %. Hodně záleží, jakou nemovitostí svůj úvěr zajistíte. Jestliže bude mít vysokou hodnotu, banka i jiná finanční společnost vám samozřejmě půjčí za zajímavějších podmínek.
Kontokorenty a kreditní karty
U kontokorentu je výhodné, že sami určíte, jak vysokou částku chcete čerpat a z ní zaplatíte úrok. Úroková sazba u kontokorentu začíná již na 11,9 %, často se pohybuje i kolem 20 % ročně. Zde hodně záleží, u jaké banky si tento produkt sjednáte. Podobná situace je u kreditních karet. Nejlépe uděláte, když využijete nějaké akce a zajímavých bonusů, které banky i finanční společnosti často nabízejí.
Vložit komentář