Půjčili jste si peníze nebo jste koupili spotřebič na splátky? Jste v prodlení s pravidelnými měsíčními splátkami? Pozdě jste zaplatili poslední splátku? Pak jste si určitě všimli „úroku z prodlení”, který si teď věřitel naúčtoval. Jakým způsobem se věřitel dopočítá k výši úroku z prodlení? Na základě čeho si věřitel dělá nárok na úhradu úroku z prodlení? Na tyto otázky si odpovíme právě zde.

Úrok z prodlení a jeho původ

Zarazilo vás, že si věřitel účtuje úrok z prodlení? Pak vás možná překvapíme, ale má na něj zákonný nárok. Úrok z prodlení je zakořeněn v zákoně č. 89/2012 Sb., tzv. Občanském zákoníku, a to konkrétně v paragrafu 1970.

Pokud nedostojíte svým závazkům a pozdě odvedete splátku, má věřitel nárok vás kdykoliv po splatnosti závazku vyzvat k úhradě úroků z prodlení, a to bez ohledu na to, zda byl nebo nebyl úrok v úvěrové smlouvě zmíněn.

Výjimka úroku z prodlení

Naštěstí existuje výjimka, kdy úrok z prodlení platit nemusíte. A to ve chvíli, kdy není dlužník za prodlení odpovědný. Například ve chvíli, kdy za prodlení může banka, nějaké vnější okolnosti nebo třeba i živelné pohromy. Pak hradit úroky z prodlení nemusíte. Samozřejmě to ale musíte věřiteli sdělit.

Čtěte také: Půjčky? Chybujeme na každém kroku

Výše úroku z prodlení

Nárok na úrok z prodlení tedy věřitelé uplatňují tehdy, když jste v prodlení se svou platbou. Úrok z prodlení se počítá ode dne prodlení ke dni zaplacení dlužné částky. Řídí se legislativou platnou v době vzniku prodlení. Výše úroku z prodlení podléhá nařízení vlády č. 351/2013 Sb. a aktuálně činí 8,5 %. To ovšem není konečná částka. Čím déle věřiteli dlužíte, tím vyšší tento úrok bude.

Jak si vypočítat úroky z prodlení?

Výpočet je to poměrně složitý. A tak to zde nebudeme dále komplikovat a rovnou vás odkážeme na nejrůznější online kalkulačky, které vám přesně vypočítají, jaká je výše úroku z prodlení.

Příklady na závěr

Na závěr našeho povídání o úrocích z prodlení si uvedeme tři příklady:
a) Dlužíte 5 000 Kč celkem už 50 dní. Úroky z prodlení budou v takovém případě činit 58,22 Kč.
b) Dlužíte 10 000 Kč celkem už 100 dní. Úroky z prodlení budou v takovém případě činit 232,88 Kč.
c) Dlužíte 13 000 Kč celkem 75 dní. Úroky z prodlení budou v takovém případě činit 227,05 Kč.

5/5 - (1 hlas)