Ještě před pár lety se na to, kolik jaký spotřebič bere energie, příliš nehledělo. Proto není divu, že když máte doma spotřebiče staré 10, 15 nebo dokonce 20 let, musíte měsíčně zaplatit velkou částku za elektrickou energii. Staré mrazáky a chladničky, myčky nádobí, které neekonomicky nakládají s vodou nebo třeba pračky, které i když perou jenom chvilku, spotřebují hodně proudu a vody.

Energetická třída A+++

V současnosti se za nejvíce úsporné spotřebiče považují ty energetické třídy A+++, které si vezmou opravdu jen minimum energie. Taková lednice má s tímto štítkem spotřebu například jen pouhé 0,47 kWh/24 h a její celková roční spotřeba tak činí 172 kWh. Samozřejmě hodně záleží i na jejím objemu a dalších parametrech. Dalším zajímavým tipem je A+++ myčka na nádobí, která je schopna na jedno mytí spotřebovat třeba jen 10 litrů vody. Ačkoliv je pořizovací cena těchto spotřebičů o něco vyšší, za 1 až 2 roky se vám vrátí a vy budete rádi, že jste se rozhodli investovat do něčeho úspornějšího.

Spotřebiče třídy A++ nebo A+

Oblíbené jsou rovněž spotřebiče o něco nižší energetické třídy A++, ve které je pro vás připraven o něco bohatší výběr. Jejich spotřeba je podobná nebo jen o málo vyšší. Nejmarkantnější rozdíl je pak mezi spotřebiči A a A+++. Pokud aktuálně zařizujete svou domácnost, vybavení třídy A vám rozhodně nedoporučujeme pořizovat. Ačkoliv se vám možná tyto spotřebiče líbí svým provedením, co se týká jejich úspornosti, tak příliš nenadchnou. Na samotném chvostu pak stojí třídy B, C nebo D. Jedná se většinou o starší modely. I proto se vyplatí kupovat toto vybavení nové, v obchodě, kde na něj dostanete minimálně 2 roky záruku (můžete si připlatit i za záruku prodlouženou). Jestliže pořídíte něco z bazaru, na první pohled sice ušetříte, na druhou stranu se ale výrazně nesníží vaše platby za elektrickou energii – v porovnání se staršími spotřebiči.

Kde tyto spotřebiče vybírat

Mnoho tipů na elektricky úsporné spotřebiče do domácnosti samozřejmě najdete na internetu. Jsou zde pro vás připraveny i srovnávače cen, ve kterých můžete porovnávat jednotlivé produkty mezi sebou a pak ještě u vybraného z nich najít tu nejvýhodnější cenu. Často jsou zde zahrnuty i recenze na obchody a vy tak lehce zjistíte, zda se jedná o spolehlivý e-shop, ve kterém se vyplatí toto vybavení pořídit.

Ohodnoťte tento článek