Na důchod v současnosti spoří přes 4,5 milionu lidí. Téměř každý druhý člověk tak odkládá peníze na své stáří. Věděli jste však, že až 90 % z nich spoří špatně? Nebojte, v tomto článku vás nechceme vystrašit! Chceme vám pouze poradit, jak to udělat jinak a lépe. Uvidíte, že je to hračka.

Jak to, že Češi spoří na důchod špatně?

Nejdříve musíme vysvětlit, proč vlastně Češi spoří na důchod špatně. Je to velmi jednoduché. Představte si, že se celá ekonomika během let mění. Rostou ceny, inflace, průměrné mzdy, náklady na život apod. Neustále se společnost mění a vyvíjí.

Stejně tak by se mělo měnit a vyvíjet i spoření na důchod. Jenže většina Čechů má toto spoření garantované na určité výši. To znamená, že neustále všichni spoří stejně, se stejnou podporou, se stejnými úroky i se stejnými podmínkami. Ale to je z podstaty ekonomiky špatně. Stejně jako společnost by se i penzijní spoření mělo měnit a vyvíjet.

Jak byste tedy měli správně spořit?

Stejnou radu, jako jste od nás dostali už několikrát, dostanete i teď. Své portfolio investic a úspor rozdělte. Ideální je nevsázet všechno pouze na jednu kartu. Aby vaše investice a spoření byly co nejvýhodnější a co nejúspěšnější, rozdělte peníze do několika možností.

Správné rozdělení financí, které se vám vyplatí

Takové rozdělení by mělo vypadat zhruba nějak takto:

1. 20 % financí vložte do dlouhodobé investice. Tou může být nemovitost, umělecké dílo, drahé kovy, orná půda apod. Vše s potenciálním výnosem kolem 5 až 10 %.
2. 20 % spořte na spořícím účtu nebo na stavebním spoření.
3. 20 % investujte do podílových fondů, do akcií nebo do komodit s vyšším možným rizikem.
4. 10 % vložte do klasických penzijních fondů.
5. Zbylých 30 % můžete rozdělit do některé z výše popsaných možností, nebo investovat do dalších produktů či služeb.

Takto by to dle nás bylo naprosto ideální rozdělení. Ovšem je potřeba objasnit ještě jednu poslední otázku – o jakých penězích je zde řeč?

Každý měsíc máte nějakou výplatu a každý měsíc máte nějaké fixní náklady. Vypočítejte si tedy všechny fixní náklady a všechny fixní čisté příjmy. Odčtěte náklady od příjmů a to, co vám zbude, jsou peníze, které rozdělíte podle výše popsaného vzorce.

Pokud by vám peněz nezůstávalo dostatečné množství, aby výše popsaný vzorec ještě dával smysl, můžete samozřejmě některé výše zmíněné položky vymazat a upravit si vzorec podle sebe. Výše popsané rozdělení je ale dle nás tím nejlepším.

Ohodnoťte tento článek