Typická situace – chystáte se k moři, do zahraničních hor, nebo na lyže do blízkých Alp, zajdete proto do nejbližší pojišťovny, sjednáte si to nejlevnější pojištění (prostě aby bylo) a jedete. Věděli jste ale, že vám spoustu aktivit pojišťovny nepojistí? Pojďme se teď podívat na tři nejdůležitější z nich, o kterých jste si vždycky mysleli, že máte pojištěné.

1. Pojištění auta

Půjčit si v zahraničí auto je teď stále běžnější. Jedná se totiž o ideální způsob přemisťování a výletování přímo v místě dovolené. Věděli jste ale, že vám žádná česká pojišťovna auto v zahraničí nepojistí? Ano, čtete správně! Zeptali jsme se ve všech pojišťovnách v ČR a žádná vám auto ze zahraničí nepojistí!

Proč? Žádná pojišťovna totiž nemůže dopředu vědět, v jakém stavu auto je, kolik má najeto, kdy bylo vyrobeno, zda už nebylo bourané či kdo s ním kdy jezdil. Jediné, co si můžete v Česku pojistit, tak je vaše vlastní auto, se kterým odjedete do zahraničí.

Jak tedy tuto situaci vyřešit? Sjednejte si připojištění daného auta přímo u půjčovny aut. Jen tak budete mít jistotu, že v případě nehody nebudete muset vyplácet tisíce korun.

2. Pojištění sportů

Pokud jedete na dovolenou jen odpočívat, polehávat u moře a fotit se, bude vám klasické cestovní pojištění bohatě stačit. Pokud se však na dovolené rádi oddáváte vysokohorské turistice, sjíždění řeky, kanoistice, surfování, lyžování či horolezectví, budete si muset přikoupit tzv. „rizikové sporty”.

Jedná se o několik specificky určených sportů, které má každá pojišťovna jiné. Někde vám například v klidu pojistí kanoistiku, jinde je to už nepojistitelný sport.

Ještě než tedy překročíte práh pojišťovny, byste měli mít hodně dobře promyšlené, co všechno na dovolené budete podnikat. Ideálně si sepište ukázkový itinerář a ten v pojišťovně předložte. Aby vaše pojištění nebylo díky rizikovým sportům příliš drahé, můžete si je pojistit jen na určité dny.

3. Pojištění zavazadel a zpoždění letu

Nakonec zde uvedeme pojištění zavazadel a zpoždění letu. I když se to zdá zbytečné, neboť se vám nikdy nic s kufrem nestalo a let nikdy neměl zpoždění, nikdy neříkejte nikdy. Kupříkladu jen v loňském roce měly lety společnosti WizzAir, což je Čechy velmi oblíbená nízkonákladová letecká společnost, z Londýna do Burgasu zhruba 200x zpoždění. Potkat to proto může i vás!

Položky „pojištění zavazadel” a „zpoždění letu” tudíž nikdy nepřeskakujte a vždy se snažte zvolit takové pojištění, aby zde byla alespoň jakási minimální částka. Věřte, že když taková situace nastane, budete rádi za jakékoliv pojištění.

Shrnutí na závěr

Vždy před každou cestou do zahraničí hodně dobře vybírejte své cestovní pojištění! Je to přeci jen něco, za co platíte, a to v mnohých případech nemalé peníze. Tak ať jste s tím maximálně spokojeni. Pojištění by mělo obsahovat maximum položek, tedy maximum pojištěných situací a aktivit, a pokud již dobře víte, že například budete provozovat nějaké sporty, pojistěte se i na ně. Výběr pojištění by tedy měl být stejně komplexní jako výběr samotné dovolené!

Ohodnoťte tento článek