Přemýšlíte, kam uložit své naspořené peníze? V dnešním článku se zaměříme na spořící účty, které jsou nedílnou součástí sortimentu většiny bank působících v ČR. Jaké úroky tyto spořící účty mohou aktuálně nabídnout? Pojí se s nějakými poplatky a jak si je můžete sjednat? Na tyto otázky vám rádi odpovíme. O spořící účty je konstantní zájem. Jelikož uložení peněz na takový účet je poměrně bezpečné a jednoduché, nečekejte příliš vysoké úroky.

Úroky na spořících účtech

Úroky na spořících účtech začínají již na 0,1 %. Poměrně zajímavé spořící účty mají úročení kolem 1 %, ty nejvýhodnější kolem 2 %. Na vyšší úrok už jen těžko dosáhnete. Vyšší úročení se obvykle spojuje s nějakými specifickými podmínkami. Například, že peníze nesmíte vybírat, kdykoliv budete chtít nebo že se vám budou takto výhodně úročit jen tehdy, když si tento účet propojíte ještě s běžným účtem u stejné banky. Obecně, jen málokterá banka vám dá spořící účet bez běžného. Někdy je výhodný úrok třeba jen na prvních 50 nebo 100 tisíc korun. Vyšší částka se vám pak úročí standardně dle ceníku vybrané banky.

Jak funguje spořící účet

Na účet si každý měsíc posíláte libovolnou finanční částku. Účet by rozhodně neměl být spojován s minimálním odvodem každý měsíc. Tu tam necháte uloženou libovolně dlouhou dobu, během které se vám úročí. Na spořící účet můžete mít přístup po internetu nebo jen ze své banky – záleží vždy na konkrétním produktu. K některým účtům se také vystavuje platební karta a vy tak můžete z tohoto účtu běžně platit. To vám ale příliš nedoporučujeme, máte jej přece zřízený pro úsporu peněz, ne k jejich utrácení. Výhodnější úročení může být vázáno třeba i na jeden výběr v měsíci, který je zdarma. Zbývající výběry se vám zpoplatní. Jinak by se se spořícím účtem neměly pojit žádné příliš vysoké poplatky. Odpadá zde poplatek za vedení, za odchozí nebo příchozí platby. Zřízení i zrušení spořícího účtu by mělo být rovněž zcela zdarma.

Vyplatí se spořit?

Jestliže chcete své peníze šetřit a zároveň je mít stále k dispozici, určitě vám můžeme spořící účet doporučit. Pokud vám ale v první řadě jde o zhodnocení vašich peněz, tak spořící účet není trefou do černého. Úroky jsou příliš nízké a ani za rok vám nevydělají tolik, aby byly schopny pokrýt míru inflace. Stále je to ale lepší, než mít peníze uložené doma ve skříni. Nejenže to je bezpečnější, protože na účtě vám je pravděpodobně nikdo neukradne, ale také je máte stále po ruce, víte, kolik peněz máte aktuálně k dispozici. Jen málokde při placení potřebujete hotovost, pokud tedy své peníze hodláte investovat do nového vozu, do domácnosti nebo při stavbě rodinného domku, určitě si je uložte na účet, kde o nich budete mít stále přehled. S pomocí spořícího účtu je navíc snadno oddělíte od svých běžných financí.

Ohodnoťte tento článek