Pokud stavíte rodinný dům nebo řešíte jeho rekonstrukci, určitě se vyplatí důkladně promyslet, jakým způsobem si zajistíte topení. Volba zdroje tepla je stěžejní z pohledu vašeho komfortu a také peněz, které budete muset měsíčně obětovat. Celkové náklady na vytápění sice ovlivňuje mnoho faktorů, tepelný zdroj je ale jedním z nich. Dají se tedy opravdu minimalizovat, a pokud se nad nimi zamyslíte, můžete ušetřit třeba i tisíce korun ročně.
Celková energetická náročnost domu
V současnosti se preferuje výstavba nízkoenergetických domů a to je rozhodně dobře. Dům, který nebude mít zaizolované zdi a střechu a jehož okna budou profukovat, vás samozřejmě vyjde mnohem dráže než bydlení, které bude dokonale izolované. V takovém domě pak budete muset do topení investovat mnohem více peněz nebo se naučit žít v chladnějším prostředí, které však nesvědčí dětem ani seniorům.
Kromě samotných peněz, na které vás topení vyjde, je potřeba zohlednit také jeho stavební a finanční náročnost. Vyžadují se nějaké speciální platby za přípojku? Je potřeba sklad paliva nebo zemní přípravy? Zohledněte také, na kolik celý systém přijde peněz (nejen jeho provoz) nebo zda ovlivní cenu za teplou vodu a jak. Montáž systému a jeho regulace je rovněž velmi důležitá. Zvládnete vše zprovoznit sami nebo budete potřebovat speciálního technika? A co pravidelná údržba? Vyžaduje se?
U provozu systému vytápění berte pak ohled na jeho obsluhu, stabilitu, komfort či na to, jak ovlivní prostor v jednotlivých místnostech a jeho údržbu.
Jednotlivé typy vytápění
Každý systém má určité výhody, které bychom na následujících řádcích chtěli vyzdvihnout. Mnoho domácností uvažuje o topení plynem, které je ekologické a komfortní. Jeho dostupnost však není všude možná (na pozemku musí být přípojka pro plyn). Plyn také vychází celkem draze a jsou ho omezené zásoby. Je tedy možné, že za několik desítek let už tento systém vytápění nebude tak aktuální.
Alternativou k plynu je elektrická energie, která eliminuje emise při vytápění, je dobře dostupná a komfortní. Bohužel rovněž není na pořízení nejlevnější. Mnoho domácností má možnost napojit se na teplárnu a z ní se zásobovat. Existují také tepelná čerpadla, jejichž pořízení je už o něco nákladnější. Přinášejí však dlouhodobou úsporu.
V neposlední řadě stojí za zmínku tuhá paliva, ze kterých je nejrozšířenější dřevo. Jím můžete topit v kotli nebo třeba v krbových kamnech, která se často využívají jako druhý zdroj energie v rodinném domě. Uhlí je vedle dřeva rovněž oblíbené, u nových staveb se ale příliš nedoporučuje, jelikož znečišťuje životní prostředí a zanechává tak velkou ekologickou stopu. Palivo také musíte pravidelně doplňovat a mít prostory pro jeho uložení. Jinak se jedná o poměrně dostupný způsob vytápění, určitě levnější než plyn či elektřina.
Vložit komentář