Chcete začít na jaře stavět a řešíte, kde seženete peníze? Nejpřijatelnější možností pro většinu lidí je podání žádosti o hypoteční úvěr. Hypotéku si můžete sjednat na 20, 30 nebo 40 let a nemusíte si tak dělat velké starosti s jejím splácením. Splátky rozložíte do mnoha let a měsíčně tak příliš nezatíží váš rozpočet. Váš rodinný domek může mít hodnotu několik milionů a vy si na něj pohodlně vypůjčíte peníze.

S doložením nebo bez doložení příjmu

U většiny finančních společností a bank, které vám půjčí na novostavbu, je určitě lepší doložit svůj měsíční příjem. Pokud máte slušný plat, bez problémů dosáhnete na zajímavou půjčku i bez svého partnera nebo partnerky. Problém může nastat v případě, že nejste zaměstnaní na stálý pracovní poměr, ale třeba jen na zkrácený úvazek nebo na dobu určitou. Dosáhnout na zajímavý úvěr může být těžké i pro podnikatele, kteří mohou mít vysoké příjmy, ale zároveň uplatňují vysoké výdaje paušálem. Zde doporučujeme najít banku či finanční společnost, které postačí jen čestné prohlášení a žádné faktické potvrzení vašich příjmů ji nebude zajímat.

Možnosti ručení

Obvykle se ručí nemovitostí, kterou si za hypoteční úvěr pořizujete. Pokud ale máte hluboko do kapsy a nemáte žádné úspory, které byste mohli do budoucího bydlení investovat, může nastat problém. Jen málokterá banka vám totiž dá 100% hypotéku na novostavbu. A pokud ano, její úrok nebude příliš výhodný. Zde je tedy lepší zastavit ještě nějakou další nemovitost – například byt, domek rodičů nebo i chalupu. Hodí se každá koruna.

Odhad hodnoty nemovitosti

Při žádosti i hypotéku na nové bydlení budete určitě potřebovat odhad hodnoty vaší nemovitosti. Tento odhad si nechte vyhotovit nejlépe od znalce, který přímo spolupracuje s vybranou bankou. Jinak byste se mohli dostat do situace, kdy banka váš odhad nevezme a vy si jej budete muset nechat vypracovat znovu. Cena za jeden odhad se pohybuje od 3 000 až do 5 000 Kč. Většinou záleží, co je předmětem odhadu, zda jen pozemek nebo i celá nemovitost. Pokud stavíte, odhad se vyhotovuje průběžně a dle toho se uvolňují peníze na stavební práce.

Novostavba během pár měsíců

Technologie za poslední roky výrazně pokročily. Zatímco dřevostavbu postavíte za 3 až 4 měsíce, zděná stavba vám jich zabere přibližně 5. Ptejte se ve své bance, jak bude uvolňovat peníze a zda tyto kroky nejsou nějak zpoplatněné. Mnoho hypotečních úvěrů je možné čerpat třeba jen na třikrát. To znamená, že každé další proplacení stavebních prací zaplatíte i své bance.

Ohodnoťte tento článek