Již několikrát jsme vás informovali o nárůstu úrokových sazeb u hypoték. Ty již nyní překročily v mnohých případech 2 % a stále pomalu rostou. Také jsme vám již několikrát radili, abyste si kvůli této situaci sjednali hypotéku co nejdříve, nebo abyste své rozhodnutí uložili na dlouhou dobu k ledu. Teď však přicházíme s možností, která se bude líbit všem!

Úrokovou sazbu si můžete zafixovat

Přestože se úrokové sazby u hypoték už dávno nepohybují kolem 1,4 %, stále můžete mít hypotéku poměrně výhodnou. Současnou úrokovou sazbu si totiž můžete zafixovat. Přesto, že bylo toto řešení v minulosti poměrně nevýhodné, dnes se jeví jako jediné schůdné řešení proti dalšímu nárůstu úrokových sazeb.

V bankách je v současné době největší zájem o pětileté i víceleté fixace

Úrokovou sazbu si můžete nechat zafixovat buď na tři roky, pět let nebo i na víceleté období. Záleží nejen na vašem rozhodnutí, ale také na samotné bance a jejích možnostech. Měli byste zvážit svou finanční i rodinnou situaci a podle toho se rozhodnout, která varianta bude pro vás nejschůdnější.

Není fixace jako fixace

Na druhou stranu není bezhlavé zvolení nejdelší možné doby fixace také to nejlepší řešení. Pokud totiž očekáváte v brzké době obdržení vyšší finanční částky například ze stavebního spoření, měli byste zvolit fixaci kratší, nebo byste neměli vůbec úrokovou sazbu fixovat.

Jestliže si nejste jisti, jakou variantu zvolit, k čemu přihlédnout a jak se rozhodnout, odborníci radí jít po zlaté střední cestě. Tou je pětiletá fixace. Nejedná se o příliš dlouhé ani příliš krátké období a uvidíte, že vám těch pět let uteče jako voda. Pak si opět můžete nechat zafixovat úrokovou sazbu na dalších pět let, nebo na kratší či delší časové období. To už budete mít s fixací zkušenost a budete přesně vědět, k jakému faktoru přihlédnout.

5/5 - (1 hlas)