Zástavu nemovitosti lze využít nejen u klasického hypotečního úvěru, ale i u tzv. americké hypotéky. Jedná se o neúčelový úvěr zajištěný nemovitostí, kdy ale získané peníze můžete investovat do čehokoliv dle svých představ. Nemovitost do zástavy si pečlivě vyberte, jelikož právě na ní závisí, zda vám bude úvěr poskytnut a v jaké výši.

Co je možné dát do zástavy

Zastavit můžete byt, rodinný dům, chatu nebo chalupu. Obecně jsou jako zástava výhodnější stavby. Lze ale využít i stavební pozemky. Pokud nabídnete bance například pouze ornou půdu, kterou vlastníte, tak nemusí být dostačující pro poskytnutí úvěru. Čím vyšší hodnotu bude vaše nemovitost mít, na tím více peněz dosáhnete. Jestliže se jedná o úvěr s doložením příjmu, tak roli samozřejmě hrají i vaše výdělky.

Zástava nutně nemusí být ve vašem osobním vlastnictví, ale ručení vám může nabídnout i někdo z vaší rodiny. K jednomu úvěru můžete zastavit i více nemovitostí, čímž opět zvýšíte svou bonitu. Tyto nemovitosti pak můžete vyvazovat postupně.

Kolik je možné si půjčit se zástavou nemovitosti

Záleží na tom, zda peníze chcete využít na investici do dané nemovitosti či nikoliv. Pokud se jedná o klasický hypoteční úvěr, tak vám banka může půjčit až 100 % hodnoty nemovitosti. Tuto hodnotu určí odhad provedený profesionálním smluvním odhadcem banky či soukromého poskytovatele.

Obvyklé jsou ale úvěry do 85 % LTV (loan to value) – hodnoty nemovitosti. Jestliže si půjčujete peníze neúčelově, tak můžete běžně získat přibližně 50 %. I tak je to ale mnohem více, než kolik byste získali bez zástavy.

Navíc díky ručení dosáhnete na nižší úrokovou sazbu. Někteří poskytovatelé nabízejí střednědobé a dlouhodobé půjčky bez zástavy i se zástavou, jelikož právě případné ručení může výrazně navýšit bonitu žadatele. Pokud například nemáte dostatečné příjmy, tak nemovitost zajistí, že úvěr získáte v požadované výši a ještě s výhodným úročením.

Kde si sjednat tento úvěr?

Úvěry se zástavou nabízejí banky i soukromé finanční společnosti. Jedná se o atraktivní produkt, jelikož pokud dlužník nesplácí, mohou zastavenou nemovitost prodat a doplatit dluh. Riziko, že by o svou investici přišly, je zde minimální. Proto jsou úvěry se zástavou poskytovány zpravidla i se zajímavější úrokovou sazbou.

5/5 - (5 hlasů)