Zelená úsporám je známý dotační program, který zřídilo Ministerstvo životního prostředí ČR. Dotace se čerpají ze státního fondu životního prostředí, který přijímá peníze z Evropské unie (například skrz operační program Životní prostředí). Zelená úsporám je připravena pro každého, kdo chce začít využívat obnovitelné zdroje. Už vás nebaví topit uhlím nebo plynem? Rádi byste vyzkoušeli solární kolektory nebo si pořídili kotel na biomasu? S tímto dotačním programem máte jedinečnou příležitost.

O programu Zelená úsporám

Dotace v rámci tohoto programu jsme mohli čerpat již v roce 2009. Bylo potřeba požádat o dotaci nadvakrát, tedy před realizací projektu i po něm. Jestliže jste ale svůj projekt dokončili v předchozích letech, na tuto dotaci jste již bohužel nemohli dosáhnout. Podmínkou rovněž bylo, že váš projekt nebude realizován na průmyslovém objektu nebo na objektu určeném k rekreaci (různé chaty a chalupy). Zde se tedy výrazně omezil počet žadatelů. Jestliže ale máte rodinný domek, tak dotaci můžete stále využít.

Zelená úsporám pro rok 2014

Tento program je samozřejmě vyhlášen i pro letošní rok, jestliže jste tedy nestihli svůj alternativní zdroj energie zprovoznit loni, rozhodně to nevadí. Příjem žádostí do nového programu začne letos v dubnu, konkrétně od 1. dubna 2014. Jakmile se prostředky vyčerpají, ukončí se. Jeho konec ale proběhne nejdéle 31. října 2014. K financování programu bylo pro tento rok získáno 1,9 mld. korun – tedy více než v minulém roce. Je vidět, že zájem o obnovitelné zdroje energie je stále velký.

Pokud se rozhodnete čerpat v roce 2014 dotaci, budete se muset trefit do jedné ze třech oblastí. První z nich se zaměřuje na snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů, druhá na výstavbu rodinných domů s velmi nízkou energetickou náročností a třetí na efektivní využití zdrojů energie. O dotaci můžete i letos žádat prostřednictvím elektronického formuláře. Vše je velmi jednoduché a interaktivní. Zvládne to určitě každý z vás.

Proč využít program Zelená úsporám

Zelená úsporám má nespočet výhod, pro které stojí za zvážení. Tím, že váš dům zrekonstruujete tak, aby z něj neutíkalo teplo, výrazně ušetříte. Trápí vás profukující okna nebo studené zdi v ložnici? To vše může být minulostí. Stejně tak se vyplatí postavit pasivní rodinný domek, ve kterém bude radost bydlet. Náklady na život totiž klesnou na opravdové minimum. Ačkoliv si možná zpočátku budete muset zvykat na jiné prostředí nebo na odlišný způsob větrání apod. Zajímavých výhod, které můžete využít ve svůj prospěch, na vás tedy čeká nespočet.

Ohodnoťte tento článek