Ochraňte sebe i svou rodinu před finančními problémy, které na vás či na ně mohou dopadnout v případě úrazu, trvalé invalidity nebo smrti úrazem, sjednejte si životní pojištění. Jedná se o produkt, který je stěžejní pro mnoho pojišťoven. Pojištění zažívá v posledních letech opravdový boom. Téměř každý má pojištěnou svou domácnost, svůj automobil, odpovědnost a také i život. Pojištění je založené na tom, že zpravidla každý měsíc se pojišťovně odvádí určitá platba. V případě pojistné události pak bude vám či vašim blízkým vyplacena dohodnutá pojistná částka.

Typy životního pojištění

Pokud se v nabídce životního pojištění nevyznáte, ale rádi byste si nějaké sjednali, je dobré znát typy, ve kterých se toto pojištění nabízí. V praxi se můžeme setkat se dvěma základními druhy pojištění, a to s pojištěním rezervotvorným a rizikovým.

Rizikové životní pojištění je určené pro krytí základních rizik, se kterými se můžete v životě setkat. Jedná se většinou o smrt. Toto pojištění není vázáno na žádné spoření a je tedy vhodné pro ty z vás, kteří chtějí zabezpečit své blízké. Obzvlášť pokud jste si vědomi závazků, které byste po sobě mohli zanechat, je toto pojištění vhodné uzavřít.

Alternativou zde je kapitálové či investiční životní pojištění. Kapitálové životní pojištění se uzavírá pro případ smrti úrazem i dožití. Smlouva se obvykle uzavírá až do důchodového věku. Jestliže se ho dožijete, bude vám vyplacena částka, která byla ve smlouvě sjednána. Investiční životní pojištění vám umožní investovat do podílových fondů a zvýšit tak své výnosy. Záleží jen na vás, jakou zvolíte strategii. Pokud o tomto produktu uvažujete, je určitě dobré, když se trochu orientujete na trhu a víte, jaká investiční strategie je pro vaše finanční prostředky optimální. Může se jednat o strategii konzervativní i agresivní. Během let, kdy máte pojistku uzavřenou, ji samozřejmě můžete libovolně měnit.

Jak uzavřít životní pojištění

Když chcete uzavřít životní pojištění, je nejlepší podívat se na internetu a vybrat si pojišťovnu, která nabízí služby pro vás nejvíce na míru. Nabídka je opravdu široká a je bohužel těžké si vybrat. Mnoho lidí proto sází na doporučení svých známých nebo na pojistného poradce, který by pro vás měl vybrat ten nejlepší produkt. Dejte si jen pozor, zda jednáte s nezávislým poradcem, který je schopen vybírat z nabídky všech pojišťoven.

Před sjednáním pojistky si určitě zodpovězte otázku, zda chcete v rámci životního pojištění spořit nebo jestli plánujete pouze krýt svá rizika a zabezpečit rodinu. Na vaší odpovědi totiž závisí zvolený typ pojištění a také výše částky, kterou budete měsíčně odvádět. Životní pojištění se spořící složkou je samozřejmě dražší. Určitě je vhodné toto pojištění uzavřít spíše v mladém věku. Čím budete starší, s tím vyššími riziky se budete potýkat. Pojišťovna vám tedy v 50 letech už nenavrhne tak výhodnou smlouvu jako ve 20. I když se doba neustále mění, životní pojištění můžete přizpůsobovat. Jeho běžnou součástí je i úrazové pojištění, které kryje veškeré vaše úrazy. Součástí může být také nemocenské připojištění, kdy pokud budete nemocní, bude vám vyplacena určitá finanční částka.

I pojistnou částku můžete libovolně modifikovat. Závisí na tom, kolik měsíčně platíte peněz. Jelikož hodnota peněz stále klesá, pojišťovny nabízejí takzvanou indexaci. Průběžně vám zvyšují částku, co se platí a zároveň navyšují i pojistnou částku.

Ohodnoťte tento článek