Šetření – jen málokdo z nás si dokáže celý rok svědomitě odtrhávat od úst, aby mohl v létě vyrazit na pěknou dovolenou a poznávat nové kraje. Peníze, které ušetříme, mnohdy investujeme do domácnosti nebo do nového automobilu. Někteří z nás navíc mají tak nízký příjem, že nezvládnou měsíčně ušetřit ani korunu. I tak je ale určitě dobré rozepsat si své měsíční výdaje a pokusit se něco málo ušetřit. Ať už to použijete na dovolenou či nikoliv, vždy se vám to bude hodit jako finanční rezerva pro případ ztráty zaměstnání, dlouhodobé nemoci nebo jiné nečekané události.

Hlídejte své měsíční výdaje

Jak už jsme napsali výše, své měsíční výdaje si dobře plánujte a hlídejte. Určitě se vyplatí spočítat si, kolik měsíčně vydáte za jídlo, energie, nájem apod. a hlavně zjistit, kolik by vám mělo každý měsíc zůstat peněz. Pokud je to dostatek a vy stále nic neušetříte, určitě stojí zato podívat se podrobněji na svůj bankovní účet a zjistit, kam peníze mizí. Z větší části se pravděpodobně bude jedná o různé drobné útraty za oblečení, kosmetiku, elektroniku apod. Pokud chcete šetřit na dovolenou, budete tyto útraty určitě muset omezit, ne-li vynechat úplně.

Stanovte si, kolik chcete ušetřit

Vysvětlíme na praktickém příkladě. Na dovolenou se chystáte za 6 měsíců a potřebujete na ni sehnat celkem 30 000 Kč. To znamená, že každý měsíc byste měli ušetřit v průměru 5 000 Kč. Pokud si jeden odložíte více, můžete ten další více utrácet apod. Naplánujte si to například do praktické tabulky, kde uvidíte, kolik jste schopni dávat stranou.

Zřiďte si vhodný spořící produkt

K šetření rozhodně patří spořící produkty, konkrétně spořící účty. Ačkoliv úročení může být minimální, přínosem pro vás jistě bude, že máte ve svých penězích přehled. Jasně uvidíte, kolik jste byli schopni každý měsíc ušetřit. Je to rozhodně lepší než peníze z účtu vybírat a schovávat je doma v šatníku. Spořící účet si můžete dnes zřídit u většiny bank. Ideální je ho propojit s běžným účtem. Peníze tak převedete po internetu raz dva tam i zpět, pokud by se vám náhodou nedostávaly.

Chytře investujte

Jestliže neplánujete na dovolenou vyrazit za pár měsíců, ale spíše se chystáte na druhý konec světa třeba za rok, dva nebo tři, můžete své ušetřené peníze investovat. Pokud se na tomto trhu trošku orientujete, jistě víte, že vám dobrá investice může přinést mnoho peněz navíc do vašeho rozpočtu. Pokud to sami nezvládnete, můžete se obrátit i na specializovaného poradce, který vám určitě prozradí, jakou cestou byste se měli vydat, abyste byli při zhodnocování svých peněz co nejúspěšnější.

Ohodnoťte tento článek