Mít budoucnost zajištěnou, vědět, že se budete mít v důchodu dobře, a že nebudete mít nouzi o finance – to je cíl asi každého z nás, kdo alespoň trochu přemýšlí nad budoucností. Všichni bychom se chtěli mít na stará kolena dobře. Všichni si přejeme stárnout v klidu a v pohodě. Proto můžete na různých místech spořit své peníze právě na penzi. Stejně tak je tomu i u České spořitelny. Kolik ale přesně naspoříte? V tomto článku si uvedeme tři příklady, které vám v tom udělají jasno.

Optimální příspěvek pro využití maximální státní podpory a daňových úlev

Projít si proces výpočtu můžete spolu s námi na webu České spořitelny. Na začátek musíme uvést, že pracujeme s věkem 25 let, vy samozřejmě uvedete svůj pravý věk. Jako první se nabízí možnost přispívat na penzijní spoření 2 000 Kč. Jedná se o optimální výši příspěvku pro využití maximální státní podpory a daňových úlev. Stávající zůstatek na vašem účtu činí například 250 000 Kč, příspěvek zaměstnavatele 0 Kč a strategii spoření zvolíme Konzervativní. Celková naspořená částka bude v tomto případě činit 4 730 290 Kč. To už je pěkné. Ovšem odborníci radí naspořit si na stáří alespoň 10 000 000 Kč, abyste se měli skutečně dobře. Přejdeme proto k dalšímu příkladu.

Co nejvíce naspořených peněz

Ve druhém příkladu nebudeme dbát na optimální výši příspěvku pro využití maximální státní podpory a daňových úlev, ale půjdeme hlavně po nejvyšší možné naspořené částce. Tu si musí určit každý individuálně. Řekněme ale, že můžete každý měsíc odkládat 5 000 Kč. Pokud všechny ostatní parametry zůstanou stejné, celkem za 43 let naspoříte 9 091 225 Kč. To už je nádherná částka, která rozhodně na bezproblémový důchod bude stačit.

Spoříte jen z principu

V posledním příkladu si uvedeme opačnou situaci. Budete spořit pouze minimální částku, jen aby se neřeklo. U České spořitelny můžete spořit už třeba 200 Kč. Pro získání státního příspěvku je však potřeba spořit alespoň 300 Kč. Pokud ovšem zůstaneme u 200 Kč měsíčně, naspoříte si za 43 let 1 781 102 Kč. I když to není málo, na klidné stáří to rozhodně stačit nebude. Jako výsledek všem tří příkladů proto doporučujeme první, v ideálním případě druhou variantu spoření. Jen tak si totiž zajistíte bezproblémové stárnutí.

5/5 - (1 hlas)