Řada lidí bojuje s nepříjemným problémem. Nejsou schopní uspořit peníze z výplaty. Nedokážou si tak vytvořit finanční rezervu, netvoří si nějaký důchodový fond, který by jim ve stáří přinesl příjem k důchodu a zkrátka žijí od výplaty k výplatě. Víte, kde může vězet základní problém? Zkrátka nevědí, jak ze svého příjmu peníze ušetřit.

Prvním krokem je vybudování nouzového pohotovostního fondu, který by měl být alespoň trojnásobek či šestinásobek vašich měsíčních výdajů. Jakmile máte vybudovaný pohotovostní fond, je na čase začít přemýšlet o investicích. Abyste však mohli investovat, musíte disponovat volnými finančními prostředky.

Nevíte jak na to? Ptáte se, jak tedy ušetřit ty vzpomínané peníze z výplaty? Bez ohledu na to, zda teprve budujete pohotovostní fond, nebo se rozhodnete odkládat část svých příjmů na investice, níže zmíněné metody vám stoprocentně pomůžou z vaší výplaty vytěžit trochu peněz navíc a pomohou vám přiblížit se vašim finančním cílům.

1. Chcete uspořit peníze? Nejprve „zaplaťte sami sobě“

Hodně lidí o této metodě mluví, ve skutečnosti ji však nikdo moc nedodržuje. Co znamená zaplatit nejdříve sám sobě? Jedná se o jednoduchou myšlenku. Jakmile vám přijdou peníze na účet, měli byste jako první část těchto peněz odložit na nějaký speciální spořící účet. Ideálně si nastavte trvalý příkaz, který vám bude na „spořák“ peníze každý měsíc automaticky odesílat.

Pokud přitom teprve začínáte, nemusíte hned odkládat stranou horentní sumy. Jde především o vybudování návyku. Pokud v současné době vůbec nespoříte bude stačit začít v malém – například 5 % z výplaty lze považovat za skvělý začátek.

Zaplatíte-li nejprve sami sobě podaří se vám poměrně bezbolestně ušetřit peníze z výplaty. Pokud vám například chodí peníze na účet k 15. dni v měsíci tak si hned na 16. nastavte pravidelnou platbu a ihned jakmile dostanete výplatu, tyto peníze z vašeho účtu odejdou, aniž byste se o ně museli nějak starat.  

A to je přesně klíč úspěchu, nikdy na svém běžném účtu tyto peníze nevidět. Tento přístup ke spoření je pro řadu lidí nejefektivnější možností. Obecně pak je strategie zaplať nejprve sám sobě vůbec nejlepší metodou, jak začít spořit, nejedná se však o jedinou možnost.

Přečtěte si více: Jak naplánovat rodinný rozpočet?

2. Chovejte se k úsporám jako k pravidelným výdajům

Dalším způsobem, jak ušetřit peníze z výplaty je, zacházet s nimi jako s výdajovou položkou ve vašem rozpočtu. Pokud se nezavážete, že budete měsíčně odkládat stranou v podobě pravidelného výdaje, často se vám stane, že vynecháte. Nenastavíte-li si tedy pravidelný příkaz, jak jsme zmiňovali výše, a neautomatizujete si odkládání, bude velmi snadné téměř každý měsíc vynechat. Vždy se před vámi objeví nějaké lákadlo, které bude mít přednost.

Jakmile začnete brát své spoření vážně a nastavíte si trvalý příkaz, který představuje váš pravidelný měsíční výdaj – máte téměř vyhráno. Budete si tak jistí, že první, co se stane s vašimi penězi, poté co je obdržíte na účet, je uhrazení tohoto „výdaje“. Předejdete tak tomu, aby vás ten malý červíček ve vaší mysli přesvědčil, abyste peníze stranou neodkládali a raději je okamžitě utratili.

Udělejte si z pravidelného odkládání stranou povinný měsíční výdaj, který zaplatíte dříve, než peníze použijete na cokoliv jiného.

Přečtěte si více: Co je lepší? Splatit rychle a levně nebo snížit splátky na minimum?

3. Odkládejte peníze stranou, aniž byste si čehokoliv všimli

Pokud nejste schopní se přimět k odkládání peněz, je tady poslední ověřený tip, jak se ke svému problému postavit velmi efektivně a bezbolestně. Osobně můžu doporučit kartu ČSOB, Revolut nebo nějakou jinou fungující na podobném principu, která nabízí možnost zaokrouhlování všech vašich plateb kartou na celé stokoruny (desetikoruny, tisíce). Rozdíl mezi zaplacenou částkou a zaokrouhlením se vám při každém provedeném nákupu ukládá stranou a tato karta šetří peníze za vás.

Pokud například nakupujete za 320 Kč vaše platba se zaokrouhlí na 400 Kč a 80 kč putuje na speciální investiční účet ČSOB, kde jsou tyto peníze bez poplatku investovány. Na takovém účtu se vám může podařit vybudovat zajímavé úspory.

Tato automatická možnost je velmi zajímavá, protože v podstatě šetříte pokaždé, když utrácíte peníze. Jedná se o skvělý způsob, jak přimět lidi, aby šetřili peníze, aniž by vynaložili jakékoliv úsilí. Je zřejmé, že nemusí jít o nejefektivnější možnost, pokud se však nijak spořit přimět nedokážete, je to také cesta.

Přečtěte si více: Jak investovat peníze? Odpovězte si na tyto 3 otázky a budete mít jasno

Která metoda je nejlepší právě pro vás?

To je pravděpodobně otázka, na kterou si budete muset odpovědět sami. Na konci dne může být kterákoliv z těchto 3 metod extrémně efektivní, pokud porozumíte svému vlastnímu myšlení a implementujete metodu, která vám vyhovuje nejlépe.

Když investujete, často se hovoří o důležitosti sebepoznání. Pokud si myslíte, že máte silnou toleranci vůči riziku a ve skutečnosti nemáte, pak budete nevyhnutelně investovat do velmi rizikových akcí a prodávat je při nízkých cenách, právě když byste měli nakoupit více. Totéž platí i pro spoření. Pokud si myslíte, že jste odhodlaní a velmi motivovaní provádět změny ve svém životě, ale ve skutečnosti tomu tak není, peníze prostě šetřit nebudete. Pravděpodobně navíc přijdete o cenný čas, než si skutečně uvědomíte, že žádné peníze nešetříte.

Naše rada tak zní, opravdu přemýšlejte o sobě samém. S jakou pravděpodobností budete schopní se vědomě držet svého plánu? Udělejte si laskavost a jednoduše si nejprve zaplaťte sami sobě, budete mnohem šťastnější. Považujte pravidelné odkládání stranou za váš fixní měsíční výdaj a pokud nebudete ani tak schopní spořit, zvažte možnost využití ČSOB karty nebo nějaké podobné, jako sekundárního prostředku k šetření.

Jisté je, že jakmile poznáte sami sebe, nakonec se stanete hvězdným spořičem, možná se dokonce stanete na spoření peněz závislými. Nejhorší věc, kterou můžete udělat, je otálení. Všechny investice i ty velmi malé se časem dramaticky sčítají. Není na co čekat.

5/5 - (4 hlasy)