Vlastnictví nemovitosti je lepší z několika klíčových důvodů – není však vhodné pro každého. Pořízení vlastního bydlení patří k hlavním životním cílům řady lidí. Nemovitosti si kupují, ne vždy jsou však na hypotéku připraveni.

Jestli si koupíte vlastní nemovitost je čistě na vás. Pravdou ovšem je, že má osobní vlastnictví nemovitosti celou řadu výhod. Občas se však také zapomíná na závazky, které jsou s vlastní nemovitostí spojené.

Pojďme si nejprve projít čtyři hlavní důvody, proč dát přednost vlastnictví domu před pronájmem:

1. Většinou si nepronajmete přesně takovou nemovitost, jakou byste si přáli

Pro řadu lidí je důležité, aby měli kolem domu pozemek, protože mají psy a rádi zahradničí. Máte-li navíc děti a velkou rozvětvenou rodinu, která vás ráda navštěvuje, potřebujete také dostatek prostoru v interiéru. Pracujete-li navíc z domova, potřebujete dům, kde se vám bude pohodlně dělat každodenní práce.

Pronajmout si nemovitost, která by splňovala všechny vaše požadavky, by bylo téměř nemožné, protože typy nemovitostí, které by vám vyhovovaly, se k pronájmu často nenabízejí. Pořízením nemovitosti prostřednictvím hypotéky získáte přesně takový typ nemovitosti, který vám udělá radost.

Přečtěte si více: Jaké jsou nejčastější důvody vedoucí k zamítnutí žádosti o hypotéku

2. Vlastnictví nemovitosti vám pomáhá budovat bohatství

Pokaždé, když uhradíte splátku hypotéky, zvýšíte hodnotu svého osobního kapitálu. Vaše nemovitost je cenný majetek, který má v průběhu času stále větší hodnotu, protože hodnota nemovitostí dlouhodobě roste. Postupem času splácíte stále větší část jistiny a vlastnický podíl banky se zmenšuje.

Nakonec budete svou nemovitost celou přímo vlastnit, což bude mít značnou hodnotu. Pokud budete chtít, můžete ji prodat a peníze vložit na svůj investiční účet. Nebo můžete zůstat na místě a žít bez hypotéky jako spokojený rentiér, který nemusí platit za bydlení. V obou případech budete díky své nemovitosti finančně zajištěnější, protože vám poslouží jako nástroj k budování bohatství.

Přemýšlíte, jak investovat peníze? Odpovězte si na tyto 3 otázky a budete mít jasno

3. Můžete uplatnit daňovou slevu

Při podávání daňového přiznání (za zaměstnance ho podává účetní zaměstnavatele), si můžete snížit svůj daňový základ o úroky zaplacené z hypotéky. Můžete tak díky hypotéce dosáhnout úspory na daních.

Úroky z hypotéky jsou pouze jedním z odpočtů, na které má člověk nárok. Pokud však máte vysokou hypotéku, mohou vám přinést jednu z nejvýraznějších slev. Splácení hypotéky na vlastní bydlení vás nestojí tolik, protože tento výdaj dotuje stát daňovými úlevami.

4. Vlastní nemovitost si snadno přetvoříte k obrazu svému

Konečně si můžete svůj domov přizpůsobit, jak byste nikdy nemohli, kdybyste byli nájemníkem. Možná jste našli zalíbení v zahradničení, a tak není problém, abyste na vaší zahradě pěstovali mnoho vzrostlých rostlin a stromů, což byste si nemohli dovolit, kdybyste byli nájemníkem. Také si můžete vymalovat, nebo obložit stěny ve svém domě či bytu podle svého vkusu a také cokoliv jiného.

Žádná z těchto věcí by nebyla možná, kdybyste si svůj prostor pronajali. Vzhledem k tomu, že vás vlastní nemovitost může činit šťastnými a pomáhá zlepšit finanční situaci, může to pro vás být výhra.

Přečtěte si více: Hypotékám na plnou hodnotu nemovitosti odzvonilo

Nájemní bydlení však není přežitek

Často také zaznívají názory, že nájemníci vyhazují peníze z okna. Jak jsme si vysvětlili výše, existují případy, kdy s těmito názory musíte souhlasit, stoprocentně to však neplatí.

Nemovitost může být skvělou investicí. Samozřejmě ano, ovšem za předpokladu, že se s ní skutečně zachází jako s investicí. Je tomu tak ale v případě, když kupujete nemovitost za účelem bydlení? Vaše nemovitost, ve které bydlíte není aktivem, které by generovalo volné peněžní toky, ale spíše pasivem. Jeho hodnota sice v průběhu času roste, ale může vás stát v průběhu času také nějaké peníze.

Ať si nemovitost pronajímáte nebo ji vlastníte, stojí vás měsíčně náklady a navzdory výhodám uvedeným výše, vlastnictví přináší více zodpovědnosti. Peníze odpovídající výši 10–20 % (dle aktuálních regulací) ceny nemovitosti, můžete nechat pracovat ve váš prospěch například investicí do akcií.

Přečtěte si více: Jak neplatit sankce za předčasné splacení u hypotéky

Kolik vás nakonec pořízení vlastního bydlení může stát?

Pokud si říkáte, že uhradíte splátku hypotéky za nemovitost a tím náklady končí, pletete se. Lidé často nezohledňují další náklady, které jsou obvykle spojené s koupí nemovitosti a není neobvyklé, že se jedná o několik tisíc korun měsíčně.

Existuje mnoho skrytých nákladů, které většina kupujících domů nezohledňuje:

  • Majetková daň
  • Pojištění
  • Údržba
  • Náklady obětované příležitosti

Majetková daň

Daň z nemovitosti se dle podlahové plochy vaší nemovitosti pohybuje od stovek do nižších tisíc ročně, neměli byste však zapomínat, že je nutné ji platit. Přitom, jak se rychle české daňové zákony mění si pak nemůžete být jistí ani dlouhodobým zrušením daně z nabytí nemovitosti, která donedávna činila celé 4 % z kupní ceny nemovitosti, a tak se mohla tato daň přeměnit i v několik set tisíc korun a udělat pořádnou čáru přes rozpočet.

Pojištění

Pojištění nemovitosti jako nájemce platit nemusíte. Ačkoliv se nejedná o horentní sumu opět se dostanete na nižší tisíce korun ročně, na které řada lidí při svých počátečních výpočtech zapomíná.

Přečtěte si více: Proč byste neměli zapomínat na pojištění nemovitosti?

Údržba

Uvažovali jste o tom, kolik vás může stát údržba vaší nemovitosti? Občas je třeba opravit topení, netěsnící trubky nebo třeba vyměnit chladničku a kotel. Náklady na údržbu domu mohou být mnohem vyšší, než byste čekali. I když neexistuje žádné pevné ani dokonalé pravidlo, počítejte s tím, že vás bude údržba stát kolem 1 % z hodnoty nemovitosti ročně.

Pokud kupujete dům za 5 milionů jedná se o 50 000 Kč ročně. Přijde vám to jako vysoká částka? Většinu času nebudete muset tuto částku z kapsy vytáhnout, ale pokud jednou za čas dojde na velké opravy, například renovaci střechy nebo novou fasádu, pořádně se prohnete.

Náklady obětované příležitosti

Řekněme, že plánujete koupit dům za 5 milionů korun a víte, že budete muset ušetřit 20 % z ceny nemovitosti a k tomu přidáte ještě nějakých 5 % na dovybavení nemovitosti či provizi realitce apod. To znamená, že na koupi domu budete muset ušetřit nějakých 1 250 000 Kč.

Nyní si představte, že místo koupě domu tyto peníze investujete na 30 let se zhodnocením 7 % ročně. Za 30 let byste disponovali částkou jen o něco málo nižší než 10 milionů Kč. K tomu navíc lze uvažovat i nad dalšími proměnnými. Bude splátka hypotéky nižší než nájemné? Vázáním kapitálu v nemovitosti, nesete značné náklady obětované příležitosti. Ztrácíte příležitost investovat své peníze do investic, které přináší lepší návratnost, než koupě domu či bytu.

Slovo závěrem

Záleží samozřejmě na každém z vás. Z čistě finančního hlediska se skutečně může více vyplatit vlastní nemovitost nekupovat, pokud umíte peníze zhodnotit lépe na vlastní pěst. Pokud si však ceníte více vlastních kořenů a jistoty, nebo nejste kovaní v investování, bude pro vás nákup nemovitosti pravděpodobně skvělým krokem. Peníze placené za nájem nemusí být vyhazováním z okna, povětšinou tomu tak však skutečně je.

5/5 - (6 hlasů)