Dá se říct, že voda je život. Bohužel s ní často plýtváme a někdy si to ani tak docela neuvědomujeme. Přitom, cesta za vyrovnanějším rodinným rozpočtem nejde jen přes nižší spotřebu elektřiny. Musíme se naučit šetřit i s vodou, ať už je to teplá užitková voda ve sprše nebo kohoutková v kuchyni, kterou pijeme. Čištění zubů při tekoucím proudu vody je jen malý zlozvyk, ale každodenní plná vana horké vody, to už je příliš velké sousto. Pokud nechcete platit za vodu příliš velké peníze, omezte spotřebu. Jak na to?

V koupelně to začíná, hlavně zkontrolujte, jestli vám doma neprotéká toaleta

Asi třetina veškeré vody v našich domácnostech proteče do WC, to je prostě neoddiskutovatelný fakt. I proto bychom měli začít šetřit právě zde, počítá se koupelna jako celek, protože i sprcha pojme desítky litrů vody za jediný běžný den provozu. Jen samotné mytí rukou běžně znamená ztrátu asi tří litrů vody, spláchnutí toalety je o pěti až deseti litrech. Proto pravidelně kontrolujte, jestli toaleta neprotéká. Větší únik vody uslyšíte hned, s odhalením toho menšího pomůže třeba přidání speciálního barviva do nádržky. Obyčejný kapající kohoutek znamená roční ztrátu asi tisíc korun, protékající splachovač na WC pak jde klidně i do tisíců, je proto třeba jednat co nejdříve! Místo koupele se raději sprchujte, kupte si modernější a úspornější model toalety, nenechávejte téct vodu.

Podívejme se do kuchyně, vždyť i tam protečou desítky litrů vody…

Další místností, kde můžeme uspořit spoustu vody, je především kuchyně. Nezáleží na tom, jestli žijete v rodinném domě nebo v 1+1, právě v kuchyni je totiž spotřeba životadárné tekutiny hodně vysoká. Mytí nádobí, úklid, ale i vaření, to vše znamená desítky litrů vody navíc, když nebudeme jednat maximálně efektivně. Používejte v první řadě myčku nádobí, hrnce nechávejte odmočit, aby šlo mytí podstatně snáz. Ovoce nebo zeleninu omývejte společně v nádobě plné vody, oplachovat je po kusech pod tekoucí vodou znamená velkou ztrátu. A na co dalšího je třeba myslet?

  • Když máte zahradu, chytejte dešťovou vodu do sudů nebo nádrží, je ideální pro zalévání.
  • Neobvykle vysoká faktura za vodu znamená, že je tu úniková cesta, o které nevíte. Jednejte!
  • Pisoár se může vyplatit. Zvláště pokud jste single muž nebo máte doma společně více pánů.

Pračka dokáže spotřebovat hodně vody, perte proto jen, když je naplněná

Hodně starý model pračky si na jeden cyklus vezme třeba i úctyhodných sto litrů vody! A to bez ohledu na fakt, kolik je zde prádla. Moderní pračky sice spotřebují méně, ale i tak se nám vyplatí prát až tehdy, když je kapacita bubnu naplněna zhruba na sedmdesát až osmdesát procent. Právě tak bude praní nejefektivnější z hlediska spotřeby elektřiny a vody.

5/5 - (1 hlas)