Již několikrát jsme vám radili, abyste při sjednání hypotéky, půjčky či úvěru dbali zejména na co nejkratší dobu splácení. Jen tak totiž bude konečná přeplacená částka nejnižší. Existuje ale početná základna fanoušků co nejdelšího splácení s nejnižšími splátkami. Co je výhodnější, pro koho a proč?

“Nejedu nadoraz a mám finanční rezervu.”

Přesto, že už spousta lidí ví, že by měli půjčku splácet co nejkratší dobu, aby nakonec příliš nepřeplatili, existuje mnoho lidí, kteří dělají pravý opak. A určitě vám to po jejich vysvětlení nepřijde ani trochu divné. Nechtějí totiž jet úplně nadoraz!

Pokud si totiž splátky nastavíte na maximální možnou výši, jakou dokážete splácet, budete mít sice půjčku výhodnou, ale nezbude vám už příliš peněz na případné nečekané výdaje. A to pak může být velký problém. A váš spánek řádně utrpí.

Hlavně podnikatelé nechtějí jet nadoraz

Proto se spousta lidí raději rozhodne pro dražší a méně výhodnou půjčku, než aby se strachovali den co den, zda budou mít na její splácení. A když jste na splácení sami nebo podnikáte, je toto rozhodnutí více logické a správné než výhodná půjčka za každou cenu.

Čtěte také: Půjčky hned, bez nutnosti zástavy a bez doložení příjmů

Kompromisy najdete všude

Přesto ale můžete najít rovnováhu mezi relativně výhodnou půjčkou a finanční svobodou. Spočítejte si, kolik měsíčně běžně zaplatíte, tedy jaké jsou vaše fixní náklady. Nájem, jídlo, benzín, náklady na provoz auta, jízdné v MHD, pojištění, služby. To všechno jsou položky, které spolu sečtěte.

Nyní odečtěte tuto částku od vašeho čistého měsíčního příjmu. Kolik vám zbývá? 7 000 Kč? 5 000 Kč? 2 000 Kč?

Ať už dokážete ušetřit měsíčně více či méně, rozdělte si tuto částku na půl. Jednu půlku si šetřete na horší časy. Ta druhá bude fungovat jako základ pro splátky hypotéky nebo půjčky. Díky tomuto jednoduchému výpočtu získáte jak co nejvýhodnější půjčku, tak i finanční svobodu.

Ohodnoťte tento článek