Založení podniku může být možná snazší než následné získání financování jeho provozu. Zvláště v počátcích můžete pro banku často představovat příliš rizikového klienta. Jak ale můžete postupovat, abyste zvýšili šance na získání úvěrového financování?

Na koho se můžete obrátit v začátcích podnikání, abyste získali prostředky, které potřebujete k rozběhu start-upu? Získání podnikatelské půjčky je obvykle pro nové firmy velmi složité, nejedná se však o nemožný úkol. Máte v podstatě tři možnosti.

V tomto článku se vám pokusíme přiblížit, jak můžete zvýšit své šance, abyste získali peníze na zahájení podnikání.

1. Minimalizujte počáteční náklady

Existuje mnoho různých nákladů, které jsou spojené s rozjezdem podnikání. Seznam výdajů každého podniku se bude mírně lišit, ale některé běžné náklady jsou pro všechny začínající podniky stejné:

  • Nákup vybavení – registrační pokladny, stroje a vozidla
  • Nákup technologií – počítače, tiskárny a telefony
  • Počáteční nákup zásob
  • Kancelářské potřeby a nábytek
  • Skladové prostory atd.

Až tyto počáteční náklady uhradíte budete mít navíc i průběžné výdaje – např. daně, nájem nebo hypotéka, mzdy zaměstnanců – které budete muset pokrýt, pokud chcete, aby vaše podnikání rostlo.

Jak získat snáze podnikatelskou půjčku? Prvním krokem je přesně vědět, jaké jsou vaše náklady a posléze je potřeba se pokusit o jejich maximální snížení. Jakmile přesně pochopíte, kolik finančních prostředků budete potřebovat na zahájení podnikání, jste připraveni využít úvěrového financování, čím tato částka bude nižší, tím větší šanci máte na úspěch při žádosti.

2. Připravte si všechny potřebné dokumenty

Jak může potvrdit mnoho majitelů malých podniků, získání podnikatelského úvěru na financování byznysu může být velmi náročné. Tradiční poskytovatelé půjček váhají s financováním mladých společností bez obchodní historie a prokázaného výnosu.

Nicméně začínající podniky mají lepší šanci na zajištění financování, když majitel provede přípravu před zahájením hledání půjčky, byť by se mělo jednat o obyčejnou půjčku na cokoliv. Důležité jsou zejména tři kroky:

  • Připravte si podnikatelský plán

Dobře promyšlený a důkladný obchodní plán je skvělý způsob, jak přesvědčit věřitele nebo soukromého investora, že je financování vašeho podnikání chytrá investice. Váš podnikatelský plán by měl obsahovat finanční projekce – budoucí tržby, zisky a peněžní toky. Dále byste neměli zapomínat ani na vizi. Jakým jedinečným způsobem přispěje na trhu váš podnik? Kde a jakým způsobem poroste vaše podnikání? Vy víte, že máte nejlepší předpoklady pro to, aby byl váš podnik úspěšný, váš věřitel však nikoliv. Přesvědčit ho můžete prostřednictvím pečlivě zpracovaného podnikatelského plánu.

  • Oficiálně založte svůj podnik

Předtím, než vám budou věřitelé ochotní půjčit peníze, budou chtít vidět, že jste podnikli kroky k tomu, aby byla vaše firma oficiálně zapsaná v obchodním rejstříku. Zároveň byste měli disponovat všemi potřebnými povoleními a licencemi nutnými k provozu vašeho podnikání.

  • Připravte veškerou potřebnou dokumentaci

Seznam požadavků na žadatele se bude u jednotlivých poskytovatelů lišit, ale existují dokumenty, které budou vyžadovány téměř vždy – bankovní výpisy, výkazy zisků a ztrát (v případě nového podniku spíše osobní daňové přiznání a doložení příjmů), a především finanční projekce. Získání půjčky pro malé firmy může být časově náročné a zbytečně proces ještě prodloužíte, pokud se nepřipravíte předem.

3. Popřemýšlejte, na jaké financování budete mít nárok

Jakmile máte připravený podnikatelský plán a všechny dokumenty, podařilo se vám snížit potřebnou výši půjčky na minimum, je na čase začít uvažovat o konkrétním způsobu financování. Asi je zbytečné stavět si vzdušné zámky.

Úvěrová historie a osobní příjmy vás jako jednatele start-upu do značné míry ovlivní možnosti financování vašeho podnikání. Bankovní podnikatelské půjčky jsou obvykle novým podnikům poskytovány jen výjimečně. V jejich případě rozhoduje především délka podnikání, roční příjem firmy a objem cash-flow. Pokud právě začínáte, těžko splníte podmínky banky.

Samozřejmě však existují i další možnosti, jak financovat vaše podnikání a může jít o již zmíněné neúčelové půjčky na cokoliv nebo soukromé investory, kteří půjčí opravdu každému, budou-li k tomu mít dostatek podkladů.

Závěr

Nyní už víte, jaké jsou přibližně vaše možnosti. V začátku podnikání to jste především vy a vaše osobní bonita, která rozhoduje o tom, zda získáte úvěr na rozjezd podnikání, ať už by se jednalo o klasický podnikatelský úvěr nebo půjčku na cokoliv.

Začít můžete samozřejmě s podnikatelským úvěrem v bance. S největší pravděpodobností však jako jednatel začínajícího podniku neuspějete. Posléze můžete zauvažovat o bankovní nebo nebankovní půjčce na cokoliv, přičemž bankovní řešení už může v současné době nabídnout i milionové částky, nebankovní pak poslouží jako záchrana lidem, kteří se svou žádostí v bance neuspěli. V neposlední řadě pak nesmíte zapomínat ani na soukromé investory, kteří už pomohli s rozjezdem podnikání nemalému množství vizionářů.

5/5 - (3 hlasy)