Možná není právě snadné ji získat, ale když už se podobná věc podaří, může být hodně nápomocná při pořizování vlastního bytu nebo rovnou rodinného domku. Má však pevná pravidla, která je třeba dodržet při podávání žádosti. A pak už jen čekat a doufat ve stylu Edmonda Dantese, nic jiného vám nakonec ani nezbyde. Úřady totiž někdy – respektive v ČR snad vždycky – jednají poměrně pomalu, je třeba se obrnit pořádnou dávkou trpělivosti. V minulém roce bylo na tuto státní půjčku vyčleněno celkem 650 milionů korun, v září ještě byla potenciálně volná zhruba třetina této obrovské částky.

Maximální suma, o kterou je možné požádat?

Samozřejmě není možné, aby si jeden mladý pár požádal o tři miliony a jiný chtěl jen milion, protože nehodlá jít do Prahy, ale spokojí se s bydlením v okresním městě. Vše má své mantinely, takže počítejte s omezením – rekonstrukce nejvýše 300 tisíc korun, koupě bytu až 1,2 milionu korun a rovné dva miliony pro výstavbu či rovnou pořízení rodinného domu. Je však třeba, aby nejméně pětinu nákladů pokryli mladí lidé z vlastní kapsy. A to není u limitů zdaleka všechno…

Státní fond rozvoje bydlení poskytne půjčku na byt s maximální výměrou 75 metrů čtverečních, u rodinného domu je nejvyšší možná plocha takřka dvojnásobná – konkrétně 140 m2. Při půjčce na rekonstrukci je nutné v bytě mít trvalé bydliště, a to, pokud podobnou věc umožní technický stav nemovitosti. Pokud ne, do roční lhůty se musí dát vše bezpodmínečně do pořádku a nastěhovat se do staronového bytu. Státní půjčka na bydlení pro mladé 2020 má zkrátka pevně definované parametry!

Čtěte také:

Jak dlouho se bude splácet?

V roce 2019 se vydá na státní půjčky více než v roce předešlém, připravena je totiž až jedna miliarda korun. Podle vyjádření ministerstva pro místní rozvoj by měl být miliardový rozpočet k dispozici i v letech 2020 a 2021. Úroková sazba bude fixována na pět roků, nejnižší možný úrok je jedno procento, ale podle referenční sazby Evropské unie bude zřejmě o dvě desetiny procenta výš. A co samotná splatnost? Ta je nastavena podobně jako u hypotečních úvěrů, protože zpravidla jde o dvacetiletý splátkový cyklus, v některých případech je možné ještě pětileté prodloužení.

Pokud půjde o rekonstrukci, je kalendář splátek desetiletý. Pokud se mladí rozhodnou vše předčasně splatit, například díky dědictví, mají dveře otevřené – totéž platí o předčasném splacení. Stále půjde o výrazně výhodnější variantu než u hypotečních úvěrů, zde je sazba úroků někdy i násobně vyšší.

Nemusíte být zrovna čerstvě po absolvování školy…

A jak mladí musíte být? V tomto směru je nabídka poměrně benevolentní, protože stačí, aby minimálně jednomu ze žadatelů bylo méně než 36 let. Žádat mohou manželé, registrovaní partneři nebo i lidé, kteří spolu žijí takzvaně na psí knížku. Tehdy ale platí, že podmínkou je vychovávání nejméně jednoho dítěte mladšího patnácti let. Žadatelé také nesmí mít byt v OV nebo DV a nemít dluhy na daních nebo sociální a zdravotní pojistce. Co bude třeba uvést ve formální žádosti?

  • Kontaktní údaje – tedy jméno, adresa bydliště, rodné číslo atd. To platí pro oba žadatele.
  • Výše požadované půjčky a také návrh zajištění (nemovitost, ručitel), účel využití peněz.
  • Kopie občanských průkazů, úředně ověřená kopie oddacího listu, rodného listu dítěte.
  • Údaje dokumentující trvalý příjem obou partnerů – výpis z účtu, daňové přiznání apod.

Je to vlastně podobné, jako žádost v bance. Dostanete zajímavý úrok a když se zadaří, budete mít nemovitost oproti jiným skoro za hubičku. Ale jde o běh na dlouhou trať, k žádosti je ještě třeba doklad o tom, že nedlužíte na daních nebo pojištění a samozřejmě i výpis z Centrální evidence exekucí. Takže, jako snad u všech úředních nabídek, tady to není vůbec administrativně jednoduché. Podmínkou je odeslání žádosti doporučenou poštou nebo osobně v Praze či Olomouci. Příjem žádostí bude startovat v druhé polovině letošního roku.

5/5 - (3 hlasy)