Mnoho lidí si půjčuje peníze i tehdy, když neví, jak je zvládnou splatit. Při žádosti o půjčku je tedy určitě důležité uvědomit si rizika, která na sebe berete. Půjčovat peníze byste si měli vždy zodpovědně, jen pokud víte, že budete na splátku mít potřebné prostředky. Stejně tak si dobře prověřte banku či finanční společnost, se kterou sepisujete úvěrovou smlouvu. Jinak hrozí, že se dostanete do velkých problémů při splácení a vše skončí až vaším osobním bankrotem.

Úvěr splaťte co nejdříve

S každým úvěrem se pojí nějaké náklady. Byť si ho třeba sjednáte za výhodných podmínek, nikdy není zadarmo. Peníze, které obdržíte na ruku či na bankovní účet, jsou běžně vykoupeny úrokovou sazbou. Ta je vyšší u krátkodobých půjček a úvěrů než třeba u hypoték, které se splácí 20, 30 nebo 40 let. Při sjednání úvěru se vždy ptejte na možnost předčasného splacení. Spolehliví poskytovatelé nabízejí možnost předčasného splacení zdarma. To znamená, že můžete peníze vrátit třeba i o několik dní dříve a nehrozí vám za to žádné sankce. Pokud je tedy máte k dispozici, použijte je, neplaťte zbytečně úroky a nečekejte. Při splatnosti je totiž už nemusíte mít v ruce.

Oznamte bance svou neschopnost splácet

Jakmile se dostanete do situace, kdy víte, že svůj úvěr nedokážete splatit včas, neváhejte a tuto informaci neprodleně oznamte poskytovateli své půjčky. Pokud budete čekat, až bude vaše půjčka po splatnosti, možná bude už pozdě, cokoliv řešit. Při včasném oznámení se většina bank snaží vyjít svým klientům maximálně vstříc. To znamená, že vám umožní například odložení splátek. Za pár dní již můžete mít peníze na splátku k dispozici.

Toto odložení je však většinou zpoplatněné. Pokud jinak dobře splácíte, tak u některých společností, je možné využít odložení splátky zdarma. Tato možnost je běžná jen u dlouhodobějších úvěrů a nabízí ji například Home Credit. Ještě před sjednáním půjčky se můžete zkusit pojistit. Pokud vám pak vypadne váš měsíční příjem, nebudou pro vás z půjčky plynout žádné nepříjemné sankce.

Oddlužení

Pokud půjčku i přes naléhavé upomínky banky či finanční společnosti nesplácíte, hrozí vám exekuce. Zde vám bude zabaven osobní majetek a nařízeno, kolik peněz a po jak dlouhou dobu máte splácet. Osobní bankrot je opravdu až krajním řešením, když finanční situaci nedokážete sami zvládnout. Pokud se s takovými problémy začínáte potýkat, hned po finanční společnosti, u které máte vedenou půjčku, kontaktujte specialistu. Vše lépe vyřešíte s ním než sami, obzvlášť když ještě nemáte žádné zkušenosti.

Problémy se splacením půjčky rozhodně nemusí být tak horké, jak se na první pohled zdají. O pomoc můžete požádat také svou rodinu či přátele. Dobře si však promyslete, zda své blízké chcete stavět do této nezáviděnihodné pozice. Můžete vzít další práci, abyste na splátky měli potřebné peníze, nebo zkusit prodat nějaký svůj majetek. I pokud tíživou finanční situaci zvládnete zdárně vyřešit, zamyslete se nad svou zodpovědností a do další půjčky jděte už s ponaučením. Při neschopnosti splácet navíc riskujete zápis v registru dlužníků, který vám do budoucna výrazně zkomplikuje další žádosti o úvěry.

Ohodnoťte tento článek