Když si žádáte o hypotéku, musíte zastavit nemovitost. Už při žádosti o hypotéku kalkulujete s cenou dané nemovitosti, protože výše hypotéky se odvíjí právě od tohoto čísla. Proto doufáte v co nejvyšší hodnotu.

Jenže, co když odhadce stanoví nižší cenu než je požadovaná hodnota zástavní nemovitosti? Co můžete v takovou chvíli udělat? To zjistíte z následujících řádků.

3 nejčastější důvody, proč odhadce stanovil nižší cenu

Nejprve ale vysvětlíme, proč vlastně odhadce stanovil nižší cenu vaší zástavní nemovitosti. Nejčastěji je to proto, že je na dané nemovitosti věcné břemeno užití, nebo se jedná o atypickou nemovitost nacházející se v menším městě či na vesnici, anebo je nemovitost již opotřebovaná. To však ještě neznamená, že hypotéku v požadované výši nezískáte.

1. Odstraňte důvody snížení zástavní hodnoty nemovitosti

Danou nemovitost zkuste opravit, zrekonstruovat, přestavět. Udělejte maximum pro to, aby se zvýšila její hodnota. A nemusíte do toho vložit statisíce korun. Stačí čisté barvy, jednoduché vzory a jasné linie a uvidíte, že i starý dům neuvěřitelně prokoukne.

2. Zastavte další nemovitost

Druhé řešení není pro každého. Ne všichni jsme totiž tak bohatí, abychom vlastnili více než jednu nemovitost. Ale na druhou stranu takoví lidé existují, a pokud jste mezi nimi, určitě o zástavě další nemovitosti pouvažujte. Můžete tak dosáhnout na mnohem vyšší hypotéku, než měla být původně.

3. Financujte z jiného zdroje

Nakonec nemůžeme opomenout ani ostatní zdroje. Úvěr ze stavebního spoření, spotřebitelský úvěr, půjčka od známých. To je jen malý výčet možností jiných zdrojů. Zkuste se poohlédnout po svém okolí i na internetu a určitě najdete spoustu dalších zdrojů.

Možností je mnoho. Ještě jednou nezmíněnou může být spolužadatel. Toho jsme ale nezmínili záměrně, protože si v situaci, kdy odhadce stanoví nižší než požadovanou zástavní hodnotu nemovitosti, můžete poradit i úplně sami. Stačí to zkusit a nevzdávat se předčasně.

5/5 - (1 hlas)