Když se vydáme na dovolenou, musíme myslet na všechno. I kdyby to mělo zabrat pár chvilek navíc, vše se totiž musí do detailu naplánovat. Takové cestovní pojištění není radno podcenit, zvláště chystáte-li se na vodní sporty, horskou turistiku nebo dokonce aktivity s nádechem většího adrenalinu. Naštěstí nemusíte chodit osobně na pobočku pojišťovny, pojistku lze uzavřít i přes internet, obvykle ještě se zajímavou dodatečnou slevou. A to vlastně během několika minut…
Co zde najdeme:
Někdy stojí jen několik korun za osobu a den, ušetříte navíc spoustu času
Když se řekne cestovní pojištění online, určitě všechny potěší, že je dohodnuté doslova pár kliknutími myši, pak už stačí jen platba kartou. Do příslušných kolonek online formuláře stačí zadat jen několik základních věcí o vaší zahraniční cestě, popř. dovolené. Rozhodně to nebude obsáhlá zpověď, jde o nejdůležitější body.
- Cílová destinace. Půjde o Chorvatsko, Itálii či Rakousko? Vydáte se snad ještě někam dál?
- Kdy odjíždíte a kdy se budete vracet? Je to důležité kvůli výpočtu pojistného za počet dnů.
- Účel cesty. Tedy, zda jedete odpočívat, sportovat nebo na služební cestu. Rizika jsou různá.
Na výběr máte obvykle z několika možných variant, které se samozřejmě liší rozsahem nabízených služeb a cenovou hladinou. V základní variantě budou jen pojištění léčebných výloh a případná repatriace, tedy převoz do vlasti, plus asistenční služby. Pokud si ale připlatíte, můžete dostat ještě mnohem víc. Připojištění zavazadel nebo odpovědnosti za škodu je takzvaně pro strýčka Příhodu, hodí se, když přijde nečekaná situace, jíž je třeba okamžitě řešit.
Pojistěte si i samotné vycestování, možná se vyskytnou nenadálé okolnosti
Nabízí se i připojištění storna zájezdu, jež oceníte, když dojde k náhlé změně politického režimu v cílové destinaci nebo třeba onemocníte a nebudete moci nikam jet. Připojistit se u rizikových sportů je hodně důležité, ověřte si, zda to vaše pojišťovna opravdu nabízí – některé aktivity totiž základní pojistka vůbec nekryje. V neposlední řadě, pojišťovny rozlišují i různé kategorie – děti (neplnoletí), dospělí (většinou do 70 let věku) a senioři.
V zahraničí se zdravotní péče v soukromé ordinaci hradí z vlastní kapsy
U nás to není tak rozšířený standard, ale v zahraničí už zažívají soukromé kliniky skutečný boom. Pokud si nezkontrolujete dobře pojistku, stane se, že možná budete muset za nějaké ošetření zaplatit, a to skutečně nemalou částku. Soukromník ve zdravotnictví je totiž vlastně svého druhu podnikatelem. Nemusí vám tedy vůbec garantovat bezplatné základní ošetření jaké dostanete ve státní nemocnici oproti předložení modré kartičky zdravotního pojištění.