Novela zákona o půjčkách pořádně zamíchala českým trhem. Většina podvodných firem odešla, některé menší zkrachovaly a další se již nevytváří. To je sice skvělá zpráva pro nás, obyčejné spotřebitele, ale znamená to větší úsilí pro poskytovatele půjček – banky a soukromé subjekty. Může se tedy ještě i dnes objevit podvodná půjčka? A je vůbec možné, abyste dnes někomu naletěli?

Možné to je, ale ne jednoduché

Hned na začátku uvedeme, že to stále možné je. I když to není jen tak, pořád tady ta možnost visí ve vzduchu. Například nedávno se objevila nová „vychytávka” poskytovatelů půjček.

Nově totiž poskytovatelé nesmí dávat příliš vysoké penále za prodlení se zaplacením. Maximálně 0,01 % z nezaplacené částky denně. Jenže to je pro mnohé poskytovatele až příliš málo. Proto vymysleli novinku v podobě proplacených upomínek.

„Skvělá” novinka

Penále je řádně dle zákona stanoveno v maximální výši, ale za tištěnou upomínku musíte zaplatit třeba i stovky korun. A maximální počet zaslaných upomínek není nikde korigován. Můžete tak klidně obdržet tisíce upomínek a za každou zaplatit stovky korun.

Náš TIP: Informace o nepoctivcích najdete na www.podvodnepujcky.cz.

Banky už jsou většinou poctivé

Tato praktika se ale objevuje pouze v soukromém sektoru. U bank si už můžete být téměř 100% jisti, že na vás žádný podvod nebo podivnou taktiku nezkusí.

Vrátíme se tedy k naší původní otázce – Může se ještě i dnes objevit podvodná půjčka? Může, ale není to jen tak. Zákon poskytovatele již velmi přísně hlídá a každé zaváhání či podivná aktivita jsou okamžitě trestány. Zejména u bank si můžete být jisti poctivostí.

Půjček se bát nemusíte

Pokud si chcete být skutečně 100% jisti, můžete se obrátit na Equa Bank, Air Bank nebo na mBank. To jsou tři banky, které jsou již dlouhodobě hodnocené jako nejlepší banky roku. Mají výhodné a otevřené podmínky, nízké úrokové sazby a žádné skryté poplatky. U těchto banky se proto určitě nespálíte.

5/5 - (1 hlas)