Dostali jste se do situace, kdy potřebujete rychle vyřídit svou žádost o hypotéku? Spěchá na vás prodávající bytu nebo pozemku, který má k dispozici i další nabídky? Nebo vyhrožuje, že zdraží, pokud nedostane peníze do konce měsíce? Vyřiďte tak svůj úvěr co nejrychleji. Zpravidla rychlejší hypoteční úvěry poskytují nebankovní finanční společnosti než banky. Obzvlášť požádáte-li u nějaké konzervativní, může vyřízení trvat dlouho a nakonec ani nemáte jistotu, že peníze skutečně dostanete a že vaše snaha nepřijde vniveč.

Vyberte si banku nebo nebankovní společnost

Nejprve si udělejte průzkum na finančním trhu, který vám napoví, jakou společnost si vybrat. Zvažte podmínky pro čerpání půjčky – zda je potřeba doložit svůj měsíční příjem nebo jestli se při schvalování nahlíží do registrů dlužníků. Dále kolik korun je vybraná finanční společnost ochotna poskytnout, na kolik let, jak se řeší fixace nebo zástava nemovitosti. Najděte si informace o tom, jak dlouho přibližně trvá vyřízení hypotéky u vybrané banky. Rovněž můžete dát na doporučení svých přátel, známých a rodiny. Můžete hledat také na internetu, kde se v diskuzích lidé často svěřují, jaké měli zkušenosti s vybranou bankou/finanční společností.

Připravte si vše důležité

Jakmile se v bance domluvíte na půjčce, zeptejte se, co vše bude potřeba. Je důležité, aby vám tyto informace řekl hypoteční poradce najednou, ne postupně. Pokud z vás bude průběžně tahat desítky papírů, vyřízení hypotéky se může protáhnout i na měsíce. A tolik času vy přece nemáte. Pravděpodobně si budete muset nechat v práci potvrdit svůj příjem nebo zajít na finanční úřad a tam požádat o daňové přiznání za minulý rok. Některým finančním společnostem ale stačí předložení výpisu z účtu.

Dále budete potřebovat odhad všech nemovitostí, kterých se hypotéka týká. Jestliže je zahrnut byt ve vašem vlastnictví, domek vašich rodičů nebo nějaká podobná nemovitost, zjistěte si, že je pojištěná a pojištění vinkulujte bance – i na to dostanete patřičný formulář. Na zástavní smlouvě se vyžadují podpisy všech zúčastněných stran, třeba i právě vašich rodičů.

Rychlé sepsání žádosti a nezbytné čekání

Jakmile v bance vše předložíte a necháte si vyhotovit odhad, můžete žádat o půjčku. Podepíšete desítky různých papírů. V soukromé finanční společnosti vám jich předloží asi o něco méně. Na schůzku zbytečně nečekejte a pokud můžete, sjednejte si ji třeba po internetu. Váš úvěr bude zpravidla schválen za několik dní. Může se jednat o 2 pracovní dny, stejně jako o celý týden. V této fázi vám už prodejce pravděpodobně necukne. Jelikož on sám už předložil katastru nemovitostí návrh na vklad zástavního práva ve prospěch banky.

Ohodnoťte tento článek