Ačkoliv ze všech stran můžete slyšet reklamy na výhodné hypoteční úvěry, když o něj budete chtít požádat, možná zjistíte, že z nějakého důvodu neuspějete. Díky finanční krizi, která proběhla před pár lety, se podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů o něco zpřísnily. I tak ale rozhodně máte šanci – pokud si sami nevíte rady, obraťte se třeba na hypotečního poradce, který vám z náročné situace jistě rád pomůže. Podívejte se s námi na největší výhody aktuálně poskytovaných hypoték a také na to, co zajímavého mohou banky a nebankovní finanční společnosti nabídnout.

Nízké úrokové sazby

Nízké úrokové sazby představují největší trhák. No posuďte sami, hypotéka jen za 2,49 %? Taková půjčka je na první pohled téměř zdarma. Když si ale její výhodnost lépe spočítáte, zjistíte, že za těch 30 nebo 40 let na vás banka stejně vydělá spoustu peněz. Je to ale určitě lepší než platit úrok ve dvojnásobné nebo trojnásobné výši. Na takto nízkou úrokovou sazbu dosáhnete tehdy, když máte dobré zajištění nebo vlastní peníze, které můžete do nemovitosti investovat. Hypotéka pak tvoří třeba jen 60 % LTV (hodnoty nemovitosti). Pokud si navíc sjednáte pojištění svých výdajů, váš úrok bude ještě o kousek zajímavější.

Dlouhá doba splatnosti

Splatnost 20, 30 nebo 40 let? U standardní hypotéky to není žádný problém. Úvěr si můžete sjednat až do věku 75 let. Jelikož se náš věk neustále prodlužuje, je spíše nepravděpodobné, že byste hypotéku nezvládli doplatit. Navíc většina lidí má rodinu, která po smrti může jejich dluhy doplatit. Tím, že si svůj úvěr rozložíte třeba na těch 40 let, dosáhnete na nízké měsíční splátky a pokud vaše příjmy dostačují, můžete klidně požádat o vyšší úvěr nebo si ho navýšit až v průběhu čerpání. Někteří lidé se snaží půjčku splatit co nejrychleji. Aktuálně se ale může zdát výhodné i její prodloužení na maximální počet let.

Čtěte také: 20, 30 nebo 40 let? Proč je důležitá doba splatnosti hypotéky

Zajímavé bonusy zdarma

Na to co je zdarma, lidé slyší. Některé banky nabízejí třeba odhad nemovitosti zdarma, neomezený počet čerpání úvěru, vedení úvěrového účtu bez poplatku i veškeré další záležitosti točící se kolem úvěru téměř bez nutnosti výdajů. Ten, kdo žádá o půjčku, je většinou bez prostředků. Proto je samozřejmě zbytečné, když z něj banka ještě tahá další peníze. Bonus v podobě, že „dostanete něco zdarma“ určitě potěší a vy si v duchu budete moci říkat, jak jste v porovnání s konkurencí ušetřili.

Neúčelová část úvěru

Hypotéka, jejíž peníze použijete na investici do své nemovitosti, je většinou čerpána jako účelová půjčka. Musíte doložit veškeré faktury od dodavatele stavby nebo od prodejce bytu či rodinného domku. Některé banky a finanční společnosti ale nabízejí i neúčelovou část půjčky, ze které si můžete koupit třeba nový automobil nebo cokoliv, co přímo nesouvisí s vaším bydlení. Neúčelová část je opět velmi vítaná, jelikož si nemusíte brát další půjčku, ale vše sjednáte při jednom.

Srovnání hypoték najdete zde →

Ohodnoťte tento článek