Ručení bývalo hojně rozšířené u půjček a úvěrů dříve. Dnes již většinou není potřeba, a pokud, tak pouze u méně bonitních klientů, kteří mají problém dosáhnout na požadované finanční prostředky sami. Stejně tak když si chcete sjednat úvěr na velký finanční obnos, bez ručení se mnohdy neobejdete. Závisí na konkrétních podmínkách banky či soukromé finanční společnosti. Poradíme vám, jak si sjednat půjčku pouze na vlastní zodpovědnost, tedy bez nutnosti zapojení další osoby.

Vybírejte z nabídky online půjček

Zatímco banka po vás často bude požadovat spoludlužníka, u online půjček se bez ručení mnohdy obejdete. Především pokud vybíráte v nabídce krátkodobých půjček se splatností na 30 dní. Poskytovatelé u těchto půjček požadují jenom minimum informací.

Často nemusíte ani dokládat výši svého příjmu nebo se neřeší případné záznamy v registrech dlužníků. Pokud si tedy peníze chcete půjčit co nejvíce diskrétně, je pro vás nebankovní mikropůjčka skvělou volbou. Celou půjčku vyřídíte pohodlně ze svého domova a nikdo z vaší rodiny nebo z vašich známých nemusí o tomto závazku nic vědět.

Spotřebitelské úvěry v současnosti i bez ručitele

Jestliže si chcete sjednat spotřebitelský úvěr bez ručitele či spoludlužníka, obvykle musíte splnit několik požadavků. K dobru vám určitě bude vyšší měsíční příjem, který prokáže, že si sami půjčku můžete dovolit a nebudete tedy mít problém s jejím včasným splácením. Flexibilnější podmínky obvykle nabízejí banky, ve kterých mají žadatelé vedený svůj běžný účet, nebo soukromé finanční společnosti, které v prověřování bonity nepostupují tak pečlivě.

Jestliže chcete o spotřebitelský úvěr žádat sami, dobře si promyslete jeho výši a požádejte jen o tolik finančních prostředků, které opravdu potřebujete. Zkoumejte také splatnost úvěru. Čím delší splatnost si nastavíte, tím nižší bude vaše měsíční splátka a vy na ni snáze dosáhnete. Maximální splatnost úvěru je omezena nejen nabídkou poskytovatele, ale také třeba vaším věkem. Když budete úvěr splácet, měli byste pobírat příjem ze zaměstnání. Banky proto nerady bez dalšího zajištění půjčují například seniorům či studentům.

Nabídněte zástavu nemovitosti

Jestliže chcete o půjčku žádat sami, ale víte, že nejste dostatečně bonitní, můžete nabídnout nemovitost do zástavy. V takovém případě obdržíte až 70 % hodnoty zastavené nemovitosti, které budete moci neúčelově čerpat na cokoliv. Tento druh úvěru se dnes běžně označuje jako americká hypotéka. Je velmi výhodný a nabízí i příznivé úrokové sazby v porovnání s běžnými spotřebitelskými úvěry.

Půjčte si na směnku

Další možností, jak získat půjčku bez ručitele či spoludlužníka, je půjčení si peněz na směnku. Směnka je cenný papír, kterým se věřiteli zavážete, že svůj závazek v určité výši a k určitému dni splatíte. Její předností pro věřitele je snadná vymahatelnost. Pokud byste pak na splátku neměli, věřitel na vás snadno uvalí exekuci. Proto když si půjčku zajistíte směnkou, většinou už nepotřebujete žádného dalšího ručitele nebo spoludlužníka.

Ohodnoťte tento článek