Ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá pracovní neschopnost z důvodu vážné nemoci jsou velkým strašákem pro většinu populace. Obzvlášť pokud splácíte nějaký úvěr nebo půjčku, můžete se obávat, co by se stalo, pokud byste museli nějaké splátky vynechat. Většina lidí takovou situaci vnímá černě a vidí se hned v exekuci. Ačkoliv by průběh řešení celé věci nemusel být tak dramatický, je lepší se na něj pojistit, abyste večer mohli s klidným svědomím ulehnout do své postele.

Sjednejte si pojištění k úvěru nebo samostatně

Především banky a větší soukromé společnosti vám takovou pojistku nabídnou přímo k úvěrové smlouvě. V takovém případě člověk má chuť na vše kývnout. I tak si ale její výhodnost dobře promyslete. Nechte si vypracovat zatím pouze návrh pojistné smlouvy a ten doma porovnejte s dalšími nabídkami z internetu, abyste na pojištění zbytečně nepřepláceli.

Je rovněž důležité podívat se, zda pojistka kryje vše potřebné. Například jaký první den vám bude odškodné vyplaceno nebo vztahuje se i na trvalé následky či na smrt? To jsou otázky, které byste si určitě měli položit. I když je řešení těchto věcí pro mnoho lidí nepříjemné, bohužel se bez takové pojistky většinou neobejdete. Protože nechcete riskovat, že vaše dluhy za vás bude muset řešit někdo jiný.

Ke sjednání pojistky budete muset pojišťovně poskytnout informace o vašem zaměstnání a o sportovních aktivitách, kterým se ve svém volném čase věnujete. Pojišťovna totiž musí vyloučit, že se nevěnujete žádným rizikovým sportům nebo nemáte rizikové povolání. I v takovém případě by vás samozřejmě mohli pojistit. Pravděpodobně byste ale platili větší částku.

Jak vysoké získáte odškodné

Pokud opravdu ztratíte zaměstnání nebo dlouhodobě onemocníte, pojišťovna by měla začít řešit vaše výdaje. Denní dávka je zde závislá na individuálních podmínkách pojistky a na ty je potřeba brát při sjednání velký zřetel. Zbytečně netlačte na cenu pojištění, protože pak získáte pojistku, která vám moc nepomůže a budete ji platit zbytečně. Běžné je například, že měsíčně obdržíte 5 000 Kč po určitou dobu, kdy jste v pracovní neschopnosti, nebo že když budete v nemocnici, pojišťovna vám vyplatí 400 Kč denně.

Čerpejte z vlastní finanční rezervy

Dá se očekávat, že veškeré své výdaje nepokryjete z pojištění. Měli byste mít připravenou finanční rezervu, kterou v takovém případě použijete. Rezerva je dobrá, protože se prostřednictvím ní vyhnete velkým finančním problémům. Odborníci na finance její výši doporučují takovou, aby pokryla 12 měsíců. Běžně však stačí rezerva ve výši 4 až 5 měsíčních příjmů, protože pokud ztratíte zaměstnání, budete pravděpodobně schopni se uskromnit a vystačíte si s málem.

Ohodnoťte tento článek