Chcete se pojistit a ještě si zároveň spořit? Na trhu jsou dnes produkty, které kombinují životní pojištění se spořením na důchod. Vyplatí se do nich investovat své peníze? Při sjednání myslete na to, že samotná životní pojistka bez spoření vás za stejné peníze lépe pojistí. Stejně tak na trhu naleznete zajímavější spořící produkty s výhodnějším úročením. Připravili jsme pro vás článek, který shrne a porovná výhody i nevýhody kapitálového, investičního a rizikového životního pojištění.

Životní pojistky se spořením jsou stále populární

Životní pojištění se spořením je na našem trhu již více než jednu desítku let. Ačkoliv ve svých začátcích zaznamenalo velký boom, dnes vlivem široké nabídky konkurence postupně upadá. I tak se ale najdou lidé, kteří mají o kapitálové nebo investiční životní pojištění zájem, protože mají pocit, že jim produkt přinese nějaké výhody. Případně chtějí kombinovat spoření s pojištěním a mít vše u jedné instituce, která by tak měla zajistit transparentnější podmínky.

Kapitálové a investiční životní pojištění

Oba typy pojistek jsou si velmi podobné. Produkt funguje tak, že měsíčně platíte stanovenou částku, která se dělí mezi pojištění a spoření. Investiční pojištění je více rizikové, protože se volná rezerva investuje, je však schopné přinést i poměrně pěkné zhodnocení.

Tyto dvě pojistky mají společné to, že si sjednáváte pevnou pojistnou částku a dobu. Pojištění se vždy vztahuje na smrt (bez ohledu na to, jak zemřete, uvedená osoba obdrží od pojišťovny odškodné), může být také na úraz nebo na trvalé následky či invaliditu.

Jedná se o dlouhodobé pojištění a právě to žadatele velmi často odrazuje. Pojistku platíte třeba 40 let a až poté z ní vidíte nějaké peníze. Během spoření jsou umožněny i mimořádné výběry, většinou však pouze na minimální částku a peníze se vyplatí v produktu ponechat, pokud je nutně nepotřebujete.

Kapitálové životní pojištění se během let nemění. Stále tedy máte původní sjednaný produkt. Kapitálové pojištění má předem garantované zhodnocení. Bohužel je poměrně netransparentní, i když na vás může při sjednání působit opačným dojmem. Nevíte, jak je s penězi zacházeno a jaký je váš aktuální zůstatek.

Rizikové životní pojištění kryje okamžité potřeby

Rizikové životní pojištění na rozdíl od pojištění kapitálového či investičního můžete kdykoliv vypovědět a ukončit. Vztahuje se na celou řadu rizik a patří do něj třeba i úrazové pojištění, pojištění invalidity, trvalých následků či další typy aktuálně sjednávaných připojištění.

O tom, jaké pojištění pro vás bude ideální, vám doporučujeme se poradit s nezávislým finančním specialistou, který vám doporučí vhodný produkt na míru vašim potřebám.

5/5 - (1 hlas)